haber

Sosyal medya fenomenleri Nilüferliler’le buluştu

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen ‘Gençlik Sokağı’, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. 3 Fidan Parkı’nda gerçekleştirilen ‘Fenomanyak Muhabbet’ etkinliğinde, sosyal medyanın fenomen isimleri olan Atilla Taş, Hakim Türkmen, Esra Akpınar (@RayMalifalitiko) ve Orçun Ortaç (@taci_kalkavan), sevenleriyle buluştu. Takipçilerinin merak ettikleri soruları yanıtlayan fenomen isimler, sosyal medyada karşılaştıkları ilginç olayları da anlattı. Etkinlik sırasında Twitter üzerinden yarışma düzenlenerek bir kişiye iPad hediye edildi.

 

Ortaç: Üstün yeteneğimiz yok

Fenomen olmak için herhangi bir uğraş göstermediklerini belirten Orçun Ortaç, “Hiçbirimiz fenomen olarak dünyaya gelmedik. Sadece sosyal medyaya kendimizce bir şeyler karalamak, eğlenmek ve birileriyle tanışmak için girdik. Bizi farklı kılan yanımız, anlatmak istediklerimizi 140 karakterde binlerce insanın anlayacağı şekilde yazmak. Öyle bir yeteneğimiz var. Herhangi bir üstün yeteneğimiz yok. Çoğu sosyal medya kullanıcısından daha az sosyal medyanın içindeyim” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal medyaya ilk olarak eğlence amaçlı katıldığını ve fazla zaman geçiremediğini belirten Esra Akpınar, “Zaman içinde reaksiyon gördükçe daha fazla ilgilenmeye başladım. İnsanlarla tanıştıkça tweet atma isteği geldi. Bu yüzden ilk iki yılım yolda yürürken bile ‘acaba ne yazsam?’ düşüncesiyle geçti. Ancak Gezi olayları sonrasında sosyal medya sıkıcı olmaya başladı” şeklinde konuştu.

 

‘Kişilerin artık kendi medyası var’

Son beş yıldır sosyal medyanın geleneksel medyanın önüne geçtiğini söyleyen Hakim Türkmen, “Sosyal medyada bir olay konuşuluyor, tartışılıyor ve bitiyor. Televizyonlar ise bu olayı son dakika haberi olarak geçiyor. Kişilerin artık kendisine ait bir medyası var. Sosyal medya karşı konulamaz bir hale geldi ve bu şekilde de devam edecek” dedi.

 

Sosyal medyada sahte bir duyarlılık olduğunu belirten Atilla Taş, “Kan bulmak için bir paylaşım yaptığınızda 150 -200 retweet alıyor ancak politik bir tweet attığınızda 1500 -2000 retweet alıyor. Enerjiyi doğru yere kullanmadığımızı düşünüyorum. Şah Fırat operasyonunu Türkiye’ye ilk ben duyurdum. Bir gün televizyonda haber kanalında belgesel olduğunu gördüm. Ne zaman haber kanalında belgesel yayınlansa bu ülkede bir şeyler oluyor. Penguen belgeseli yayınlanırken Gezi Parkı olayı yaşandı” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını belirten Atilla Taş, “Muhalif biri olduğum için çoğu ulusal medyadan ambargoluyum. Benim fazla bir seçeneğim olmadığı için sosyal medyada yazmaya, eleştirmeye başladım” dedi.

 

Atilla Taş: Sanatçı değilim

Bir dönem albüm çıkartarak ünlü olduğunu söyleyen Taş, “Çok ciddi bir müzik yapmadım. Ben sanatçı olmadım. Fazıl Say ve Sezen Aksu sanatçıdır ama ben değilim. Şarkı söyledim ve ünlü oldum. Şimdi çocuklar ve gençler Justin Bieber dinliyor ama 1998 yılında onlar yoktu ben vardım” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay konuşmacılara çiçek ve çeşitli hediyeler verdi.