haber

Tekerlekli Sandalye Tamirevi Nilüfer’de hizmette

Açılışı yapılan Tekerlekli Sandalye Tamirevi ücretsiz olarak tüm Bursalıların hizmetine sunuldu.

 

Tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin ulaşım özgürlüğünün kısıtlanmaması yönünde çalışmalar yapan Nilüfer Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Akülü ve aküsüz tekerlekli sandalyelerin bakım ve onarım maliyetlerinin yüksek olması, işin ehli tamir atölyelerinin olmaması ya da şehir dışında olması nedeniyle ulaşım sorunu yaşayan engellilerin sorununa çözüm bulmak için Nilüfer Belediyesi Alaaddinbey Hizmet Binası’nda Tekerlekli Sandalye Tamirevi hizmete açıldı.

Tüm Bursalılara ücretsiz hizmet verecek olan Tekerlekli Sandalye Tamirevi’nin açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Seden Bozbey, Avrupa Türk Engelliler Birliği Başkanı Cemil Çelik, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi gönüllüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tekerlekli Sandalye Tamirevi’nin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, toplumsal dengesizlikleri görerek bu konuda sosyal yaklaşımlar geliştirdiklerini belirtti. Başkan Bozbey, “Hizmetlerimizi her geçen gün iyileştirerek, “engelsiz” hale getiriyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak engelsiz bir kenti oluşturmak için, Tekerlekli Sandalye Tamirevi yeni bir sayfa açıyoruz. Kent yaşamı bir bütün olarak düşünüldüğünde, ortopedik engelli bireyler için oldukça zorlayıcı. Arazi yapısı ve araçların kalitesinden dolayı kullanılan akülü ve aküsüz tekerlekli sandalyeler, kısa sürede arızalanıyor. Bu durum, engelli bireylerin kendileri ve yakınları için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Akülü ve aküsüz tekerlekli sandalyelerin bakım ve onarım maliyetlerinin yüksek olması, işin ehli tamir atölyelerinin olmaması ya da şehir dışında olması nedeniyle ciddi ulaşım engeliyle karşı karşıya kalıyoruz. Tekerlekli Sandalye Tamirevi ile bireylerin seyahat özgürlüklerinin sürekliliğini sağlamaya yönelik ciddi bir destek sağlanmayı amaçladık” şeklinde konuştu.

Mobil tamir aracı da var

Tekerlekli sandalye kullanan bireylerin hizmetten ücretsiz olarak faydalanacaklarını belirten Bozbey, “Tekerlekli Sandalye kullanan bedensel engelli vatandaşlarımızın kullanmış oldukları araçların tamiratı ve bakımını, bundan böyle Tekerlekli Sandalye Tamirevi üstlenecek. Bu hizmetimiz Nilüfer ile sınırlı değil. Tüm Bursa geneline hizmet vereceğiz. Tamirevi’nde uzun süreli ciddi arızalar için tamiratlar yapılacak. Yerinde kısa süreli bakım ve arızalar için de mobil tamir aracımız devreye girecek. Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, Belediyemizin 444 16 03 numaralı telefonuna ya da Bizim Ev’in 245 34 46 numaralı telefonuna başvurabilir” dedi.

Engelsiz ulaşım hizmeti

Her bir bireyin kentsel hizmetlerden yararlanabilmesinin koşullarını oluşturarak hayatı ve kenti dengelemeye çalıştıklarını kaydeden Mustafa Bozbey, ‘engelsiz ulaşım’ hizmeti de sunduklarını söyledi. Bozbey, “Nilüfer’de yaşayan her engelli birey, bizimle iletişim kurduğunda ulaşım desteğimizden yararlanabiliyor. Belediyemizi arayan ortopedik engelli vatandaşımız, aracımızla gideceği yere ulaştırılıyor, işini tamamladığında da alınıp evine bırakılıyor” diye konuştu.

Tamirevi’nin açılışına katılan Avrupa Türk Engelliler Birliği Başkanı Cemil Çelik de Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı bu çalışmanın büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini belirterek “Türkiye’de bu tür yatırımlara ve çalışmalara ihtiyaç var. Biz tekerlekli sandalyelerin onarım maliyetlerinin yüksek olması ve teknik servis olmaması nedeniyle ciddi zorluk çekiyorduk. Bu konuda mağdur olan çok arkadaşımız var. Bu çalışma örnek olacak” dedi.

Bozbey engellilerin yanındaydı

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü engelli bireylerle birlikte geçirdi. Bozbey, düzenlenen etkinlikleri kapsamında Özel NilVak Çekirge Rotary Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve İpek Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileriyle bir araya geldi. Başkan Bozbey, engelli bireylerin ritim gösterileri, dans gösterileri, sandalye kapmaca gibi oyunlarını izleyerek  heyecanlarına ortak oldu.

Öte yandan Mithat Enç Özel Eğitim İlk ve Ortaokulu öğrencileri de Başkan Bozbey’i makamında ziyaret ederek taleplerini dile getirdi.