haber

Tematik Buluşmalar’da felsefe konuşuldu

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün ‘Tematik Buluşmalar’ etkinliğine Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi konuk oldu. Etik ve ahlak kavramlarına değinen Kuçuradi, değerlendirme yaparken dikkat edilmesi gereken adımları ele aldı.

 

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün ‘Tematik Buluşmalar’ başlığıyla çevrimiçi düzenlediği etkinlik, yeni yılda önemli konukları Bursalılar ile buluşturmaya devam ediyor. Zuhal Kişin Köseoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği yılın ilk buluşmasına Türkiye’nin felsefe alanında en önemli isimlerinden biri olan filozof ve akademisyen Prof. Dr. İoanna Kuçuradi konuk oldu.

Bursa’da önemli akademik çalışmalara imza attığı için bu kent ile özel bir bağ kurduğunu ifade eden Prof. Dr. Kuçuradi, Nilüfer Belediyesi’ne, düzenlediği etkinlik için teşekkür etti. Özellikle insan hakları, insan felsefesi, etik gibi alanlarda çalışmalar yapan Prof. Dr. Kuçuradi, etik değerler ve değerlendirmeler üzerine soruları yanıtladı.

“Değerler her yerde değerdir, değişken olan değer yargılarıdır” diyen Prof. Dr. Kuçuradi sözlerini şöyle sürdürdü; “Hepimiz dünyanın bir yerinde seçmediğimiz bir anne babadan doğuyor, seçmediğimiz bir kültürün içinde kendimizi buluyor ve doğal olarak içinde büyüdüğümüz o kültürel yapıyı benimsiyoruz. Yetiştiğimiz ortamın yaşam biçimini benimsiyoruz. Yaşamda insanların yaptığı değerlendirmelere bakmak gerekir. O zaman farklı tarzlar olduğunu görürüz. İnsanlar olumlu gördüklerine iyi, kendisinin işine gelmeyene kötü der. İçeriği ve etkilediğine bakmaz. Değer yargıları görecelidir.”

Değerlendirmenin duruma göre değiştiğini ve üç ana adımdan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Kuçuradi, “Olay, durum, eylem değerlendirmeleri farklı olur. Değer yargıları davranışı değerlendirir. Değerlendirmede,  ilişkileri ve koşulları da gözlemleyip eylemi anlamak gerekir. Birinci adım olarak neden ve niçinleri görmeliyiz. İkinci adım yapılan koşulların özelliğini görmektir.  Eylemin değerli mi doğru mu olduğunu görmek de üçüncü adımdır. Bu üçünü yaparsan değerlendirme doğru olur. Düşünce tarihine bakarsak var olan her şey gerçeklik sayılır. Bu varlık felsefesi sorunudur. Bu değişimle konular başkalaştı. Bugün yaşanan sorunlar kafaların karışık olmasından kaynaklanıyor. Post modern çağdan çıkmak için eğitimde yapılması gereken değişiklikleri de ele almalı. Bunu hayatın her alanında sorgulamalı. Yaşam biçimi ve anlayışlara dikkat etmek gerekir. İnsan olmanın etik gelenekleri var. Değer yargıları ile bilgisini ayırmayı öğrenmeden kafaların karışıklığı bitmez. Etik değer bilgisini hesaba katarak yaşamak gerekir” dedi.

Söyleşinin sonunda Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye katılımından ötürü teşekkür ederek, kendisini daha geniş zamanlı ve yüzyüze bir söyleşide de ağırlamak istediklerini söyledi.