haber

Türkiye’de yılda 2 bin kişi rahim ağzı kanserine yakalanıyor

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi iş birliğiyle Konak Kültürevi’nde Kanser Haftası kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Etkinliğe katılanlara kanser çeşitleri hakkında bilgi verildi.

 

Profesör Doktor Tufan Bilgin de rahim ağzı kanserleri ve korunma yöntemleri hakkında sunum yaptı. Sadece bir yıl içinde Dünya genelinde 500 bin kişide rahim ağzı kanseri görüldüğünü kaydeden Tufan Bilgin, “Avrupa ve Müslüman coğrafyasında bu hastalık azaldı. Afrika ve Asya ülkelerinde daha sık görülüyor. Jinekolojik kanserler erken teşhis edilen ve daha önceki aşamalarında da tespiti yapılan kanser türüdür. Korunma ve erken tanı yöntemlerini kadınlarımız iyi bilmeli. Türkiye’de rahim ağzı kanseri görülmeler arasında ilk 10’da yer alıyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 bin kişi bu kansere yakalanıyor. Bunun 15 katıda öncesinde tespit edilip tedavi ediliyor. Tedavi ve erken teşhis olanakları ülkemizde artık çok geniş. İnsanlar sağlık merkezlerinin metotlarını kullansınlar ve mutlaka şüphelendiklerinde doktora gitsinler” dedi.

 

Nilüfer Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Oya Söylemez de hastalık hakkında önemli bilgiler paylaşırken, erken teşhis için toplumsal bilincin önemine vurgu yaptı.