haber

Üniversite öğrencileri ücretsiz çorba için kampanya başlattı

Karara tepki gösteren öğrenciler, imza kampanyası başlattı.

 

‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışıyla proje ve hizmetlerini sürdüren Nilüfer Belediyesi, iki yıldan bu yana Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü ve Görükle yerleşim bölgesinde hijyenik ortamda kurulan stantlarda yaklaşık 2 bin kişiye ücretsiz çorba, poğaça, simit, soğuk sandviç ve çay servisi yapıyordu.  Hafta içi her gün saat 08.00-10.00 arası Görükle’de çorba dağıtımı yapılırken, Uludağ Üniversitesi kampüsünde pazartesi, çarşamba ve cuma günleri çorba; salı ve perşembe günleri de poğaça, simit, soğuk sandviç ve çay ikram ediliyordu.

 

Aynı uygulamayı bu yıl da hem kampüste hem de Görükle’de sürdürmek isteyen Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne izin verilmedi. Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından gönderilen resmi yazıda ‘Bu tür faaliyetlerin vakıf çatısı altında yürütülmesi gerektiği’ gerekçesiyle kampüs içinde bulunan standın kaldırılması istendi.

 

Kampanya başlattılar

Bu durum karşısında Nilüfer Belediyesi’nin hizmetinden memnun olan ve rektörlüğün aldığı karara tepki gösteren üniversite öğrencileri, ‘Uludağ Üniversitesi öğrencileri olarak belediyenin ücretsiz çorba dağıtım uygulamasından, siz müdahale edene kadar çok memnunduk. Engel olmasaydınız paramız cebimizde kalıyordu. Elinizi derhal çorbamızdan çekin!’ diyerek, ‘change.org’ adlı sitede imza kampanyası başlatarak destek istedi.

 

Görükle’de devam ediyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, öğrencilere yönelik gerçekleştirilen hizmetin Görükle yerleşim bölgesinde devam ettiğini belirtti.

 

Alınan karar karşısında üzüldüğünü belirten Başkan Bozbey, ‘Üniversite içinde bu hizmetimizin verilmesi daha doğru olmasına rağmen, yapamadığımız için öğrenciler adına üzülüyorum. Bu günler de geçecek ve Nilüfer Belediyesi kendi sınırlarındaki Uludağ Üniversitesi içinde öğrencilere sıcak çorba ikram edecektir. Öğrencilerimiz her gün sıcak çorba içiyorlardı. Çok memnundular ve ‘Anne çorbası’ adını koymuşlardı. Rektörlük bizim kampüste olmamızı istemiyor. Ayırdığımız bütçeyi vakfa aktarmamızı istediler. Vakıf aracılığıyla hizmetin bizim yaptığımız gibi gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Bu nedenle Görükle Mahallesi’nde ikinci standımızı kurup çorba dağıtımına devam edeceğiz’ dedi.

 

Başkan Bozbey, üniversitenin açılmasıyla birlikte Görükle’de Atatürk Caddesi’nde sabah ve öğlen toplam bin kişiye çorba ikramının yapıldığını, 5 Ekim Pazartesi gününden itibaren de ikinci bir nokta olarak Bahriye Üçok Caddesi’nde yine sabah ve öğlen bin öğrenciye daha kahvaltı ikramı yapacaklarını, böylece günde 2 bin kişiye çorba verileceğini belirtti.