haber

Ünlü Şair Refik Durbaş Nilüfer’in konuğu oldu

Nilüfer Belediyesi edebiyat dünyasının önde gelen isimlerini okurlarla buluşturmaya devam ediyor. Şairin Şiir Evreni adıyla düzenlenen söyleşilerin son konuğu, Ünlü Şair Refik Durbaş oldu. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen söyleşide  Şair Gonca Özmen'in sorularını yanıtlayan Durbaş, "Şiir benim hayatımdır, yazdıklarım hayatımdır," dedi.

“Şiir hayattır, hayatı anlatır. Her şair ne yaşıyorsa onu yazmıştır." diyen Refik Durbaş, “Şiir nedir?' sorusuna verilecek yanıtın çok daha önemli olduğu söyledi . "Ben önce âşık oldum. Gökyüzüne, rüzgâra, denize, hayata âşık oldum. Bu aşk hiç bitmedi. Bu aşkla yazdım. Yazı yazmak sevdadır evet, şiir yazmaksa karasevdadır," diye konuşan Refik Durbaş, yaşamı boyunca şiirin kendisini her nerede olduysa orada bulduğunu anlattı.

Etkinliğin sonunda biri Gezi Parkı ile ilgili olan ve henüz yayımlanmamış iki şiirini okurlarıyla paylaşan Durbaş, ayrıca dinleyenlerinin sorularını da yanıtladı. Okurları için kitaplarını da imzalayan Refik Durbaş, Nâzım Hikmet Kültürevi’nden ayrılmadan önce Şiir Kütüphanesi’ni gezdi. Ünlü Şair  her kitabı için bir defteri olduğunu belirterek, bu defterlerin kopyalarını şiir okurlarının faydalanabilmesi için kütüphaneye armağan edeceğinin sözünü verdi.