haber

Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülleri 28 Nisan'da sahiplerini bulacak

Her yıl olduğu gibi bu yılda Yılmaz Akkılıç'ın ölüm yıl dönümü olan 28 Nisan günü düzenlenen geceyle ödüller sahiplerine verilecek. 2013 yılında toplam 21 araştırmanın katıldığı yarışmada akademik ve akademi dışı alandan iki başarı ödülü ile akademik alanda bir teşvik ödülü verilecek. Yener Akkılıç, Prof. Dr. Hüseyin Savaş Başkaya, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Neslihan Sam ve Hacı Tonak’tan oluşan Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonucu, 'Akademik alan'daki başarı ödülüne Fahri Yıldırım'a ait "14. Yüzyıldan Cumhuriyet Dönemine Kadar Yabancı Seyyahların Gözünden Bursa İlindeki Mimari Eserler"adlı doktora tezi layık görüldü. Aynı alandaki teşvik ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Fevzi Çakmak'ın "Bursa Yerelinde Cumhuriyet Halk Partisi (1946-1960)" başlıklı doktora tezine verildi.


‘Akademi dışı alanlar’ kategorisinde ise Ozan Kaplanoğlu ve Raif Kaplanoğlu'nun "Bursa Göç Tarihi” başlıklı çalışması başarı ödülüne layık bulundu.
28 Nisan'da Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi'nde düzenlenecek törende ödüllerini alacak olan araştırmacılardan başarı ödülü sahipleri 4 bin ve teşvik ödülü sahibi de 2 bin TL para ödülü verilecek.