Nilüfer 17. Uluslararası Spor Şenlikleri’ne Nilüfer’in kardeş kentleri de katıldı. Şenlikler için Bursa’ya gelen Nilüfer’in kardeş kent heyetleri, düzenlenen resepsiyonda karşılandı.

 

Nilüfer 17. Uluslararası Spor Şenlikleri coşkusu, Nilüfer Belediyesi’nin kardeş şehir belediyelerinden gelen takımlarla daha da arttı. Bulgaristan’dan Ardino ve Asenovgrad, Romanya Braila, Almanya Hanau, Ukrayna Mykolayiv, Kosova Peja ve Azerbaycan Nizami belediyelerinin yanı sıra Türkiye’den de Afyon Dinar, Bilecik Gölpazarı ve Adıyaman Tut belediyelerinin temsilcileri, Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde bulunan Nilüfer “Barış Meclisi”nde verilen resepsiyonda buluştu.

 

Resepsiyonda konukları kendi dillerinde “Hoş geldiniz” diyerek karşılayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Birlikte, kardeşliğimizle, dünyaya örnek olmak ne güzel” dedi. Bozbey konuşmasına şöyle devam etti: “Sporun, kültürün, sanatın, gençlerin ve gençliğe inananların kenti Nilüfer’de sizlerle birlikte olmak çok büyük bir mutluluk. 17. Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri sizlerin katılımıyla daha da güçlendi. Bu yıl yine, Nilüfer Belediyesi Barış Meclisi çatısı altında dünyaya birlikteliğin, kardeşliğin ve barışın mesajlarını veriyoruz. Her birimiz farklı dilleri konuşsak da, farklı inançlara sahip olsak da, farklı düşünüp, farklı hissetsek de sporun birleştirici ruhuyla geliştirdiğimiz kardeşliğimiz uzun yıllar sürecek. Kardeş kentlerimizle ilişkilerimiz, bizleri hem daha da ileriye taşıyacak, hem de kültürlerin aynı potada buluştuğu bir şöleni bizlere yaşatacak. Ben, Nilüfer Uluslararası Spor Şenliklerimizle her yıl dünya barışı için sağlam temeller attığımıza inanıyorum. Çünkü burada konuk gençlerimiz, birbirlerinin kültürlerini, dünyaya bakışlarını öğrenme, birbirlerini tanıma olanağı buluyorlar. En önemlisi de bu şenliklerle geleceğe uzanan bir dostluk köprüsünün temeli sağlamlaştırılıyor.” 

 

Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kapsadığını hatırlatan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bizim için çok önemli ve Nilüferlilerin en özel, en kapsayıcı etkinliği olan 17. Uluslararası Spor Şenlikleri’nde bizimle birlikte olmanız tüm bu nedenlerle çok anlamlı. Sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz ve Nilüfer’de geçireceğiniz tüm dakikaların unutulmaz olmasını umut ediyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız” şeklinde konuştu.

 

Başkan Mustafa Bozbey konuşmasının ardından, Romanya Braila Belediye Başkanı Dragomir Viorel Marian, Azerbaycan Nizami Belediye Başkanı Quliyev Vugar, Ukrayna Mykolaiv Belediye Başkan Yardımcısı Stepanets Yurii, Kosova Peja Meclis Başkanı Durim Sheremeti, Bulgaristan Ardino Meclis Üyesi Mesut Hayrulov, Adıyaman Tut Belediye Başkanı Cemal Avcı ve Afyon Dinar Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Karataş da böyle bir şenlikte yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

Resepsiyonun sonunda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, konuklara, engelli bireyler tarafından yapılan Hacivat ve Karagöz tablosu hediye etti. Konuklar da Başkan Bozbey’e yöresel hediyeler verdi.

 

Nilüfer’e gelen yabancı konuklar bir hafta boyunca hem Bursa’yı tanıyacak hem de şenliklerde kardeş kentler arasında düzenlenecek müsabakalara katılacak.