Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Bozbey: Bursa’nın unutulmuş lezzetleri yeniden keşfedilmeli

25.02.2014 12:57
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Tüm Aşçılar Derneği’nin birinci kuruluş yıl dönümüne katılarak, Bursa’nın unutulmaya yüz tutmuş yerel lezzetlerinin yeniden keşfedilmesi gerektiğini söyledi.

Bursa Tüm Aşçılar Derneği birinci kuruluş yıldönümünde Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’nde üyeleriyle bir araya geldi. Bursa Tüm Aşçılar Derneği’nin düzenlemiş olduğu geceye Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, Bursa Tüm Aşçılar Derneği Başkanı Bülent Çalışkan ve davetliler katıldı.

Tüm Aşçılar Derneği’nin birinci kuruluş yıldönümünde söz alan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yerel lezzetlerin yeniden keşfedilmesi gerektiğini vurguladı. Mustafa Bozbey, aşçılık mesleğinin özveri isteyen bir meslek olduğunu belirterek, “Aşçılık mesleği çok önemli bir meslek. Bizlerin sağlıklı bir  yaşam sürmesi için onların kullandıkları malzemeler çok önemli. Dışarıda yemek yediğimizde kendimizi aşçılara emanet ediyoruz. Sağlık ve hijyen konusunda bütün aşçılarımızın bilinçlenmesi ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmesi gerekiyor. Nilüfer Belediyesi olarak Dernekler Yerleşkesi’nde faaliyet gösteren, yemek kültürümüzü zenginleştirmek ve Bursa’nın unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini ortaya çıkartmak adına çalışmalarını sürdüren Bursa Tüm Aşçılar Derneğimize titiz çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Mustafa Bozbey aşçılara mısır unu ve pekmezle yapılan “Kaçamak”ın tarifini de vermeyi unutmadı.

CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın da Türk mutfağının çeşitliliğine değinerek, “Türk mutfağında sadece ottan bin 600 küsur yemek yapıldığını öğrendim ve bu dernek ve federasyonlar sayesinde bütün yerel lezzetlerimiz ve zenginliklerimiz tüm dünyaya yayılıyor. Damak tadımızı oluşturan bu meslek grubunun yemek kültürümüzü yaşatmak için yapmış olduğu çalışmalardan dolayı kutluyorum,” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav ise aşçılığın dünyanın her yerinde sevilmeden, hissetmeden, duymadan yapılamayacağını belirterek amaçlarının Türk mutfağını dünyaya duyurmak olduğunu söyledi.

  • Bozbey: Bursa’nın unutulmuş lezzetleri yeniden keşfedilmeli
  • Bozbey: Bursa’nın unutulmuş lezzetleri yeniden keşfedilmeli
  • Bozbey: Bursa’nın unutulmuş lezzetleri yeniden keşfedilmeli
  • Bozbey: Bursa’nın unutulmuş lezzetleri yeniden keşfedilmeli
  • Bozbey: Bursa’nın unutulmuş lezzetleri yeniden keşfedilmeli

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016