Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

GDO’lu ürünler karaciğer, pankreas ve testis fonksiyonlarını bozuyor

09.05.2014 16:00
Google+ ile paylaş
Yükleniyor ...
Sağlıklı yaşam ve bilinçli beslenme çerçevesinde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Nilüfer Belediyesi ile GDO’ya Hayır Platoformu işbirliğinde düzenlenen toplantıda GDO’nun toplum sağlığı açısından zararları masaya yatırıldı.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Ataklı yapılan deneylerde farelere kansere yol açan GDO’lu ürünlerin Türkiye tarafından da ithal edildiğini açıkladı. Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) canlı sağlığı, çevre, ekoloji, biyolojik çeşitlilik ve yerli gen kaynaklarında doğuracağı risk ve tehlikelere karşı yurttaşları bilinçlendirmeyi hedefleyen Nilüfer Belediyesi ve  GDO’ya Hayır Platformu  üyeleri, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen toplantıda GDO’lu ürünlerin ekolojik sisteme olan zararlarını mercek altına aldı. GDO’lu besinlerin insan DNA’sına zarar verdiğini açıklayan Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Ataklı, GDO’ların besleyiciliği konusunda çeşitli tartışmalar olduğunu belirtti. Kobaylar üzerinde  GDO’lu soya ile yapılan çalışmalarda hayvanların karaciğer, pankreas ve testis fonksiyonlarının bozulduğu yönünde bulgular olduğunu vurgulayan Ahmet Ataklı, GDO’ların zararsız sayılacağını  bilimsel bir özgüven ile söylenemeyeceğini kaydetti . Geçtiğimiz yıllarda Fransa’da Profesör Seralini ve ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan örnekler veren Ahmet Ataklı, iki yıl süren bu deneylerde  farelerin dört ile yedinci aydan itibaren ileri derecede göğüs kanserine yakalandıklarını ve tümör oluştuğunu söyledi. Türkiye’de toplam 19 çeşit GDO’lu ürün ithalatı yapıldığını da sözlerine ekleyen Ataklı, bu ürünler arasında Profesör Seralini’nin kobaylar üzerinde kullandığı besinlerin de olduğuna dikkat çekti.

Kimya Mühendisi Ali Uluşahin ise GDO’lu ürünlerin yüzde doksanının ABD, Kanada, Brezilya, Arjantin ve Hindistan’da yetiştiğini vurgulayarak, “GDO’lu ilk ürün olan Flavr Savr domates 1994 yılında ABD’de üretilmiştir. GDO’lu ürünlerin ticari amaçla ekimi ise 1996 yılında yaygınlaşmıştır. Günümüzde dünya ticaretine konu olan GDO’lu ürünler mısır, soya, kanola ve pamuktur” şeklinde konuştu.

“Yaşam patentlenemez! Tarımda ve gıdada GDO’ya geçit yok” sloganı altında düzenlenen toplantının forum yöneticiliğini Nilüfer Belediyesi Çevre Danışmanı Arca Atay üstlendi, Bornova Eski Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Ataklı, Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem, Jade Çiftliği Yöneticisi  Berrin Ertürk, Tohum İzi Derneği Başkanı Olcay Bingöl, Ekoloji Kolektifi adına Av. Fevzi Özlüer, Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatlarından Av. Emre Baturay Altınok, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ve Greenpeace Üyesi Tarık Nejat Dinç konuşmacı olarak katıldı.

  • GDO’lu ürünler karaciğer, pankreas ve testis fonksiyonlarını bozuyor
  • GDO’lu ürünler karaciğer, pankreas ve testis fonksiyonlarını bozuyor
  • GDO’lu ürünler karaciğer, pankreas ve testis fonksiyonlarını bozuyor
  • GDO’lu ürünler karaciğer, pankreas ve testis fonksiyonlarını bozuyor

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016