Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı

26.02.2015 16:58
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi ve Bursa’daki Lions Kulüplerinin ortak çalışmasıyla Özlüce’de yapılacak Nilüfer Belediyesi Lions Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli törenle atıldı.

Nilüfer’de, çağın hastalığı “Alzheimer”a yakalananlara hizmet verecek Alzheimer Hasta Konuk Evi için önemli bir adım atıldı. Nilüfer Belediyesi’nin tahsis ettiği 6 bin 500 metrekarelik alanda, Bursa’daki Lions Kulüplerinin çalışmasıyla Özlüce Mahallesi’nde kurulacak Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı.

Temel atma törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt, Vali Yardımcısı Mehmet Vedat Müftüoğlu, Lions 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu Dönem Başkanı Nejat Yahya, Nilüfer Belediyesi başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, Bursa’daki Lions Kulüpleri’nin üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, alzheimer hastalığının sadece yaşlılıkla ilgili olmadığını, genç yaştaki birçok kişinin de bu hastalığı yakalandığını belirtti. ‘Alzheimer’ın son yılların en önemli hastalığı olduğunu belirten Başkan Bozbey, “Yerel yöneticilerle birlikte kulüpleri de işin içine katarak ve diğer yardımseverlerle işbirliği yaparak profesyonel anlamda yönetilecek olan bu konuk evlerini bir an önce hayata geçirmeliyiz. ‘Önce İnsan’ ilkesiyle hareket eden Nilüfer Belediyesi bu projeyi de harekete geçirmiştir. Konuk Evi’nin yer tahsisini yaparak çok önemli bir adımı attık” dedi. 

Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin önemli bir ihtiyaç haline geldiğine dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, projenin duyulmasıyla birlikte daha şimdiden alzheimer hastalarından Belediye’ye taleplerin gelmeye başladığına söyledi.  Bozbey, “Biz olayın farkına ancak işin içine girdiğimizde varmışız, şimdiden daha belediyeye başvurular var” diye kaydetti.

 LÖSEV’e destek

Nilüfer Belediyesi’nin vakıflarla sosyal sorumluluk projeleri kapsamında dayanışma içinde olduklarını da söyleyen Mustafa Bozbey, Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) “Bir Tuğla Da Siz Koyun” kampanyasıyla Ankara’da yapılan Avrupa’nın en büyük onkoloji hastanesine Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmemesini de eleştirdi. Bozbey, “Ankara’da çok önemli bir etkinlik yaparak yüz yataklı bir hastane yapmak istediler fakat farklı destekler olunca 400 yüz yataklı bir hastane ortaya çıktı. Birileri projeye ‘dur ‘ dedi. Keşke LÖSEV bin beş yüz yataklı hastane yaptırabilse diyorum. LÖSEV’e destek olunacağı yerde ‘hayır yeter sen yüz yataklı hastane yap yeter gerisini boş ver’ demek doğru bir yaklaşım değil. Bu bizim insanımıza bakış açımızla örtüşmüyor. Bizim için engel koyanlar değil yolu açanlar önemlidir” diye konuştu.

“Önemli bir soruna ışık tutacak”

Lions 118 K Çevre Yönetimi Federasyon Başkanı Nejat Yahya da törende proje hakkında bilgi verdi. Yahya, “Annesini bu hastalıktan kaybetmiş biri olarak çok anlam verdiğim projenin hayata geçmesinden dolayı çok duygulu ve mutluyum. Bu projede toplumun önemli bir sorununa ışık tutacak” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.   Nejat Yahya, 118-K Lions Yönetim Çevresi Federasyonu ve tüm Lion ve Leolarının kulüp aktivite gelirlerini Alzheimer projesini yönlendirmeleri çağrısında da bulundu.

Projeye tıbbi anlamda destek veren Uludağ Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakar da alzheimerin kişi ve ülke ekonomilerine en fazla zarar veren hastalık olduğuna dikkat çekti. Bakar, “Hastalara verilen ya da harcanan paralar dünyada yılda 604 milyar dolar gibi bir rakam tutuyor. Bunu ülke ekonomisi olarak değerlendirdiğimizde dünyanın en büyük 18. ekonomisi olarak geçiyor. Ne kadar önemli bir durum olduğunu sadece bu rakamlar bize çok rahatlıkla gösteriyor. Bu projeyle Lions yönetiminin ve üyelerinin,  Nilüfer Belediyesi’nin büyük katkılarıyla çok büyük bir işe el atmış durumdayız” diye konuştu.

Farkındalık oluştu

Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Vedat Müftüoğlu da, “Bu hastalıkta bakılan farkında değil ama bakanlar için büyük yıkım. Düne kadar biz hastalarımızı evlere sakladık. Son 15 yıldır farkındalık oluşmaya başladı. Bu çağda herkes bir birine destek olmalı. Bu proje gönül birliği yapanların eseridir” diye konuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt da, “Bu proje Türkiye’ye örnek olacak bir projedir. Özveride bulunan Nilüfer Belediyesi’ni de böyle bir projeye öncülük ettiği için kutluyorum” diye kaydetti. Törene katılan Devlet Sanatçısı ve Lions Sivil Üst Kurul Üyesi Kutlu Payaslı da yapılacak her türlü yardım gecesinde müzikal anlamda destek sözü verdi.  Törende Ankara’dan canlı olarak bağlanan Lions Uluslararası Başkanı Joe Preston ve Türkiye Lions Konsey Başkanı Sedat Toktürk de bu önemli projeye katkıda bulunanları kutladı. Konuşmaların ardından törene katılan protokol üyeleri hep birlikte temelin ilk harcını attı.

 

3 yılda tamamlanacak

Gece ve gündüz toplam 300 hastaya hizmet verebilecek kapasitede olması planlanan Alzheimer Hasta Konuk Evi’nde alzheimer hastalarının tüm bakımları üstlenilecek. Nilüfer Belediyesi ile sözleşmesi 18 Eylül 2014 tarihinde imzalanan Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin en fazla 3 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Toplam inşaat alanı 3 bin 280 metrekare planlanan bina 3 katlı olacak.  Gece ve gündüz kısımları ayrı olacak olan Alzheimer Hasta Konuk Evi’nde demans ve özel bakım üniteleri, aktivite salonu, yemekhane, mutfak revir, kuaför, bakım odası aile odası, özel bakım odaları,  rehabilitasyon ve yoga salonları, masaj hidroterapi, sauna ve soyunma odaları, konferans salonu ile teknik servis yer alacak.
  • Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı
  • Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı
  • Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı
  • Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı
  • Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin temeli atıldı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016