Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer’in gençleri SOMA için yürüdü

14.05.2015 10:47
Google+ ile paylaş
Soma’da yaşanan maden faciasının yıl dönümü dolayısıyla Nilüfer Kent Konseyi ve Öğrenci Birlikleri iş birliğiyle yürüyüş düzenlenirken kalabalık sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması için haykırdı.

Nilüfer geçen yıl Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasını unutmadı. Sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyen kalabalık attıkları sloganlarla adalet istedi.

Nilüfer Kent Konseyi önünde toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde Üç Fidan Gençlik Parkı’na yürüdü. Burada kalabalık adına Oğuz Pelin açıklama yaptı. Pelin, “Bundan tam bir yıl önce Soma’da gerçekleşen kaza değil, cinayettir. 301 maden emekçisi katledilmiştir. Yüzyılın işçi katliamı olarak kapitalist dünyanın en kara sayfasına yazılmıştır. Bir daha böyle acıların yaşanmaması için büyüdüğümüzde işçiden, emekten yana politikalar üretecek, yaşanan iş cinayetlerinin sona ermesi için bizler göreve geldiğimizde çalışma koşullarının düzeltilmesi için elimizden geleni yapacağız. Özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırmanın önüne geçeceğiz. Ancak şu anda da Soma davasında gerçek sorumluların açığa çıkması için üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Gençlik olarak, farkına vardığımız bu yanlışları, en demokratik şekilde, eylemlerle protesto etmenin ve insanlık için daha iyi bir düzende yaşayana kadar sessiz kalmamanın görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Zor koşullar altında çalıştırılan, en temel insani hakları ellerinden alınan, emekleri sömürülen işçilerimizin; grev alanlarında, fabrikalarda, tarlalarda, madenlerde ve meydanlarda süren mücadelelerinde; her zaman ve her şekilde yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından kalabalık, ölen 301 madencinin anısına saygı duruşunda bulunarak ellerindeki siyah balonları gökyüzüne bıraktı.

  • Nilüfer’in gençleri SOMA için yürüdü
  • Nilüfer’in gençleri SOMA için yürüdü
  • Nilüfer’in gençleri SOMA için yürüdü
  • Nilüfer’in gençleri SOMA için yürüdü

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016