Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı masaya yatırıldı

21.12.2015 12:18
Google+ ile paylaş
Nilüfer Kent Konseyi 13. Olağan Genel Kurulu’nda düzenlenen panelde ‘Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı’ ele alındı. Panelde demokrasi örneği Mahalle Komiteleri örnek gösterildi.

Nilüfer Kent Konseyi 13. Olağan Genel Kurulu Nazım Hikmet Kültürevi’nde yapıldı. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu’nun açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey demokrasi vurgusu yaptı. Demokrasinin kolay olmadığını, kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, ‘Bizim demokrasi anlayışımız insan hakları, hoşgörü, özgürlük dayanışmadır’ dedi.

Nilüfer’de demokrasinin en güzel örneklerinden mahalle komitelerine dikkat çeken Başkan Bozbey şöyle devam etti: ‘Mahalle Komitesi sürecine başlarken çok zorluk yaşadık. Demokrasinin evden sokağa, sokaktan kente, kentten ülkeye yayılması zordur. Biz Nilüfer Belediyesi olarak bu yola tüm halkımıza güvenerek çıktık ve ışığı yaktık. Nilüfer’in yönetim anlayışı tüm ülkeye örnek oluyor. Nilüfer’i yönetirken, en önemli ilkemiz ‘katılımcılık’tır.  2009’dan itibaren, Türkiye’ye yepyeni bir kavramı, Mahalle Komiteleri’ni kazandırdık. ‘Önce insan’ ilkesiyle Nilüfer’i yönetirken, ‘Nilüfer’de yaşayanların sesine kulak verelim’ dedik. Mahallelinin, yapılacak yatırımlar, hizmetler konusunda söz sahibi olmasını sağlamak amacıyla Mahalle Komitelerini Nilüfer Kent Konseyi çatısı altında oluşturduk. Böylelikle demokrasi, Nilüfer’de son dönemde yaptığımız hizmetlerin ilk kaynağı, hatta belirleyicisi oldu. Şimdi hepimizin ortak amacı bu demokratik katılımı ve Nilüfer Kent Konseyi’nin bu kentteki, demokrasiye yönelik katkılarını daha da büyütmek ve geliştirmek olmalıdır.’

Mert Fırat İhtiyaç Haritası’nı anlattı

Başkan Bozbey’in konuşmasının ardından ‘Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı’ konulu panele geçildi. Moderatörlüğünü Nilüfer Gençlik Konseyi Eş Başkanı Berk Kaya’nın yaptığı panelde ilk olarak oyuncu yönetmen Mert Fırat söz aldı. Mahalle dayanışması ve Halk Evleri ile  gençlik yıllarında Ankara’da tanıştığını ifade eden Fırat, ‘Öğrenim için gittiğim İsveç’te sivil toplum örgütlenmesi hakkında çok önemli deneyimler elde ettim. Ülkeme döndüğümde çok fazla kurum ve örgütlerle ihtiyaçların çözümüne yönelik çalışmalar içerisinde bulundum. Arkadaşlarımla ‘İhtiyaç Haritası’ adı altında bir sivil toplum örgütlenmesi yapısı kurduk. Türkiye’nin il il mahalle mahalle ihtiyaçlarını belirlemek ve çözüm bulmak için mücadele ediyoruz. İhtiyaç Haritası’nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum-kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmaktır. Ayrıca, sadece ihtiyaç sahiplerinin değil, farklı konularda destek vermek isteyen kişi veya kurumaların da desteklerini yine harita tabanlı olarak girebildiği ve ihtiyacı olanların bu desteklerden yararlanabildiği dijital bir platformdur. İhtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ile çalışıyoruz. İhtiyaçların karşılanmasında gönüllüler de site üzerinden başvuru yapabiliyor. www.ihtiyacharitasi.org sitesi üzerinden yapılan çalışmalarda hiçbir şekilde nakit akışı yapılmamaktadır. Nilüfer Belediyesi’ne de yaptığı hayır işleri ve sosyal yardımları gizli tuttuğu ve afişe etmediği için tebrik ediyorum’ diye konuştu.

Cengiz Aktar’dan merkeziyetçilik eleştirisi

AB Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aktar da panelde merkeziyetçiliğe değindi. Bu coğrafyada Türkiye kadar merkeziyetçi bir ülke olmadığına dikkati çeken Aktar, ‘Görülen yerelleşme görünmeyen merkeziyetçilik bizleri yerelde merkezin kulu kölesi haline getirdi. Ankara'dan Kars'ın ihtiyaçları anlaşılmaz. Büyükşehir Belediyesi'nde de Nilüfer ile ilgili kararların alınması o bölgedeki mahallenin ihtiyaçlarını bilmek demek değildir. Bir karar yerinde alınmalı. Çünkü mahallenin derdini o mahalleli bilir, merkezi yönetim burada etkisiz kalıyor. Mahallenin derdini Ankara’da makamında oturanlar bilemez. Bu engel ortadan kalkmadıkça Nilüfer gibi iyi örneklerin önünün açılması imkansızdır’ diye kaydetti.

Üskent: Mahalle Komiteleri söz sahibi oldu

Şehir ve Bölge Plancısı Sezin Üskent de Nilüfer’de Mahalle Komiteleri sürecine değinerek, “Mahalle Komiteleri sürecinin başında zorluklar yaşadık ama artık söz sahibi olmaya başlandı. Komite üyeleri karar süreçlerine etkin olarak katılmaya başladı. Şehirleri planlamak halkın gereksinimlerini bilmek çok önemli. Mahalle Komiteleri kendi yaşam alanlarını ve ihtiyaçlarını bu modelle kendileri belirliyor” şeklinde konuştu.

Panelin sonunda Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay konuşmacılara teşekkür plaketi verdi.

 

  • Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı masaya yatırıldı
  • Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı masaya yatırıldı
  • Mahalle örgütlenmesi ve katılım hakkı masaya yatırıldı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016