Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Finlandiyalı sanatçıdan “Bir Delinin Hatıra Defteri”

14.04.2016 16:47
Google+ ile paylaş
Gogol’un ünlü oyunu “Bir Delinin Hatıra Defteri” 5. Nilüfer Tiyatro Festivali kapsamında seyirci ile buluştu. Finlandiyalı sanatçı Tamur Tohver’in Fince oynadığı oyunda Türkçe üstyazı kullanıldı.

Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan “Bir Delinin Hatıra Defteri”, 5. Nilüfer Tiyatro Festivali kapsamında Finlandiyalı oyuncu Tamur Tohver  tarafından Nilüfer’de sahnelendi. Finlandiya’dan The Theatre of Black and White Theatre ile Estonya’dan Polygon Theatre’ın ortak yapımı olan “Bir Delinin Hatıra Defteri” Nazım Hikmet Kültürevi’nde sanatseverlerin karşısına çıktı.

 

Finlandiyalı sanatçı Tamur Tohver’in Fince sergilediği oyunda Türkçe üstyazı kullanıldı. Bir sosyal trajikomedi olan oyuna tiyatro meraklıları büyük ilgi gösterdi. Nikolai Gogol tarafından yazılmış ve Kamran Shahmardan tarafından oyunlaştırılmış olan “Bir Delinin Hatıra Defteri”, patronuna ve onun servetine hayran, sıradan bir memurun küçük dünyasına bir bakış sunuyor. Bu memur  patronuna bu kadar hayranken, aynı zamanda ondan sosyal statü ve konum olarak düşük herkesi küçümsemektedir. Oyunun kahramanı, toplumun magazin basını ve televizyon gözünden yansıyan bir aynası gibidir. Her zaman çok iyi bir kariyer ve daha fazlasını beklemektedir. Onun gibi bencil bir insan için gurur bir hastalık, bir yara gibi ilerleyecektir. Ondan sosyal olarak yüksek herkesi hem kıskanır, hem aşağılar. Sahip olduğu “bilinçsizlik hastalığı” kahramanı bir iç düzensizlik ve deliliğe sürüklemektedir. 

  • Finlandiyalı sanatçıdan “Bir Delinin Hatıra Defteri”
  • Finlandiyalı sanatçıdan “Bir Delinin Hatıra Defteri”
  • Finlandiyalı sanatçıdan “Bir Delinin Hatıra Defteri”

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016