Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nadir Gezer: Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı

13.12.2017 10:12
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi’nin Edebi Kazılar etkinliğine katılan yazar Nadir Gezer, Türkiye’de eğitim sistemine yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Gezer, “Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı.

Arifiye Köy Enstitüleri’nde yetişen yazar ve eğitimci Nadir Gezer, Nazmi Karataş’ın sorularıyla Nilüfer Belediyesi’nin Edebi Kazılar etkinliğinde okurlarıyla buluştu. Etkinlikte Nadir Gezer’in yaşamı, Köy Enstitüsü yılları ve yazım hayatı ele alındı. Edebiyat tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği söyleşide yazar Türk eğitim sistemine yönelik eleştirilerini dile getirdi. Yazar Nadir Gezer, Köy Enstitüleri sisteminde öğrencilerin farklı konularda bilgi sahibi olduğunu söyleyerek, günümüzde Köy Enstitüleri’nin yerinin doldurulamadığını kaydetti. Gezer, “Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı. Köy Enstitüleri sistemine geçmedikten sonra Türkiye sorunlarını aşamaz. Bir yerde sıkışıyorsanız onu geride bırakıp yeni koşulları yaratmaya çalışırsınız, Köy Enstitüleri böyleydi. Her zaman yeniliklere yürüyüş vardı. Bugün Türkiye’deki eğitim konusunda rahat mısınız ana-baba olarak? Değiliz. Türkiye’de eğitim öğretim diye bir şey yok. Birkaç okulda farklı eğitim olması sorunu çözmez. Türkiye’nin hepsi aynı sorunun derinliklerine inmek zorundadır. O zorunluluğu benimsemiyorsanız başarılı olamazsınız” diye konuştu.


Yazım hayatıyla ilgili de paylaşımda bulunan Nadir Gezer, okurlarından her zaman yanlarında sözlük bulundurmalarını istedi. Gezer, “Dünyanızı güzelleştirmek istiyorsanız okuduğunuz kitaplara sözlükleri de ekleyin" dedi. Nazmi Karataş’ın sorularıyla gerçekleşen etkinliğin sonunda Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Pınar Göz, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına Nadir Gezer’e teşekkür etti. Eğitimci yazar Nadir Gezer okurlarının kitaplarını da imzaladı.

 

  • Nadir Gezer: Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı
  • Nadir Gezer: Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı
  • Nadir Gezer: Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı
  • Nadir Gezer: Köy Enstitüleri’nin yeri doldurulamadı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016