Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Çocuk gelinlere Nilüfer’de çözüm arandı

22.12.2012 17:00
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği iş birliğiyle düzenlenen çalıştayda, ‘Erken ve zorla evliliklerin önlenmesinde rolümüz ne’ sorusuna cevap arandı.


Küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesi ve bu sorunun önlenmesi için yapılması gerekenler, Nilüfer Belediyesi ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği iş birliğiyle Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen çalıştayda ele alındı. Çalıştaya katılan Uçan Süpürge Kadın Araştırma Editörü ve Çocuk Gelinlere Hayır Platformu Sözcüsü  Selen Doğan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’de her üç kişiden birinin 18 yaşın altında evlendirildiğine dikkat çeken Doğan, önlem alınmadığı takdirde, 2020 yılına kadar dünya üzerinde 150 milyondan fazla kız çocuğun gelin yapılacağına vurgu yaptı. Doğan, konuyla ilgili bütün kurumların bir arada mücadele etmesi gerektiğini belirterek, çocuk evliliklerini önleyecek kararlar alınması için hükümete de çağrıda bulundu.

Sorunun önlenmesi için yapılması gerekenleri de sıralayan Doğan, “Erken evliliklerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerde yapılan bilimsel araştırmalar tekrarlanmalı. 18 yaş altı evlilikleri azaltmak için hakimler dikkatli davranmalı, ilgili kanunun vereceği cezalar caydırıcı olmalı. Müftülük ile erken evlilikler konusunda belirleyeceği bir strateji bütün din görevlileri arasında yaygınlaştırılmalı. İletişim araçları kullanılarak, erken evliliklerin kadın sağlığına verdiği zararlar hakkında bilgi verilmeli” dedi.
  •  Çocuk gelinlere Nilüfer’de çözüm arandı
  •  Çocuk gelinlere Nilüfer’de çözüm arandı
  •  Çocuk gelinlere Nilüfer’de çözüm arandı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016