Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Türkiye’nin ilk Şiir Kütüphanesi, Kitap Fuarı’nda

11.03.2013 17:00
Google+ ile paylaş
Bursa 11. Kitap Fuarı kapsamında Uluslararası Yazarlar Birliği (P.E.N) Türkiye Merkezi tarafından Türkiye’nin ilk ve tek şiir kütüphanesi Nilüfer Şiir Kütüphanesi’ni konu alan söyleşi düzenlendi.

Kütüphanenin oluşumunda, “Şiirin Bursa’daki kaptanı” olarak tanımladığı Şair İhsan Üren’in katkılarının önemini belirten Zeynep Terzioğlu, Nilüfer Şiir Kütüphanesi’ni "Şairin Şiir Evreni" gibi çeşitli etkinliklerle sosyal ve yaşayan bir mekan halinde ayakta tutmak istediklerini söyledi. Terzioğlu “Tükriye’nin şiir belleği idealini gerçekleştirmek için kütüphanemizi sürekli yeni yayınlar, kayıtlar ve belgelerle besliyoruz,” diye konuştu.

Söyleşiyi takip eden Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan ise dernek arşivinde yer alan ve bugün pek çoğu hayatta olamayan Can Yücel ve Cahit Külebi gibi Türkiye’nin önemli şairlerine ait el yazısı notları, yazışmaları ve ses kayıtlarını içeren önemli bir arşiv kaydını Nilüfer Şiir Kütüphanesi’ne bağışlama sözü verdi.

Söyleşinin ardından Uluslararası Yazarlar Birliği Türkiye Merkezi tarafından Türkiye’nin kültür dünyasına ve Türk şiirine katkılarından dolayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e plaket takdim edildi.
  • Türkiye’nin ilk Şiir Kütüphanesi, Kitap Fuarı’nda
  • Türkiye’nin ilk Şiir Kütüphanesi, Kitap Fuarı’nda
  • Türkiye’nin ilk Şiir Kütüphanesi, Kitap Fuarı’nda
  • Türkiye’nin ilk Şiir Kütüphanesi, Kitap Fuarı’nda

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016