Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer’de Feridun Andaç ile anılar üzerine

01.04.2013 17:00
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi mart ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Bursa’ya gelen yazar ve eleştirmen Feridun Andaç, Nilüferli kitap dostlarıyla deneyimlerini paylaşarak yazıları üzerine sohbet etti.

Nilüfer Belediyesi her ay kültür sanat etkinlikleri kapsamında alanında usta isimleri Bursalılar'la buluşturmaya devam ediyor. Mart ayı etkinliklerinin sonunda bu kez eleştirmen ve yazar Feridun Andaç, Akkılıç Kütüphanesi’nin konuğu oldu. Anı yazıları üzerine deneme kitabı olarak nitelendirdiği Gölgesi Kalemin Ucunda Montaigne adlı eseri üzerine okuma ve söyleşi gerçekleştiren Andaç, deneyimlerini de paylaştı.

Günümüzde deneme yazılarının farklı biçimlerde ifade edildiğini kaydeden Andaç, “Yaşam şartları değiştikçe, anılar da farklılaşıyor. Bu kitabımda anılar, yolculuklar ve denemeler var. Kısacası bir edebiyat yolculuğu oldu. Montaigne beni yazı yolculuğuna hazırlayan yazarların başında geliyor. Çünkü yazarların başka yazarların belleğine ihtiyacı var,” dedi.

Günümüzde yazmaya olan ilginin arttığına dikkati çeken Feridun Andaç, yaşam çeşitliliğinin yazıları da etkilediğine dikkat çekerek, “Genç yazarlar artıyor ancak, eğitimde sanat eğitimi de sanki biraz ıskalanıyor. Sanat eğitimi güncellenmeli ve çağdaşlaşmalı. Gençlere sanat eğitimi verilmeli. Teknolojiyi kullanalım ancak dilimizi de koruyalım. Edebiyatla beslenmeyen bir ulusun kolu kanadı kırık demektir. Gençler mutlaka edebiyat dili ve geçmişten faydalanmalı,” diye konuştu.

Çağdaş kentlilik bilinci oluşturulurken, yerel yönetimlerin kültür-sanata mutlaka destek vermesi gerektiğini de ifade eden Andaç, Nilüfer Belediyesi’nin bunu çok iyi yaptığını da dile getirdi.
  • Nilüfer’de Feridun Andaç ile anılar üzerine
  • Nilüfer’de Feridun Andaç ile anılar üzerine
  • Nilüfer’de Feridun Andaç ile anılar üzerine

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016