haber

2 bin öğrenci 56 bin 763 kitap okudu

Nilüfer Belediyesi’nin, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin kitap ve kütüphaneyle ilişkilerinin güçlenmesine, okuma ilgileri ve anlama düzeylerinin gelişmesine katkı sağlanması amacıyla düzenlediği “Boyun Kadar Kitap Oku” etkinliği bu eğitim döneminde de amacına ulaştı. 6 yıldır devam eden “Boyun Kadar Kitap Oku” projesi ile 2016-2017 eğitim döneminde binlerce çocuk kitap okudu.

2016-2017 eğitim dönemi ile birlikte başlayan etkinliğe, Nilüfer sınırlarında bulunan devlet okullarında öğrenim gören 2 bin 46 öğrenci katıldı. Her geçen yıl çıtayı daha da yükselten öğrenciler bu dönemde 56 bin 763 kitap yani 6 milyon 213 bin 246 sayfa okudu. Yarışma için 55 farklı okuldan gerçekleşen başvurularda 228 öğretmen de öğrencilerin kitap özetlerini izleyerek projeye katkı sundu. Proje kapsamında bu yıl bin 411 öğrenci de Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’ne üye oldu.

Nilüfer Belediyesi’nin Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nilüfer Rotary Kulübü iş birliği ile düzenlediği “Boyun Kadar Kitap Oku” etkinliği ödül töreni ile tamamlandı. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen ödül törenine Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Rotary Kulübü Dönem Başkanı Orhan Gür, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, yazar, editör ve eğitmen Hakan Akdoğan, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

ERMAN: AMACIMIZ KİTAP OKUMA ORANINI YÜKSELTMEK

 

Ödül töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi’nin kitap okumanın gelecek nesiller için kazandıracağı katkıya yürekten inandığını belirterek, “Nilüfer’de kütüphaneciliğin gelişmesi ve kitap okuma oranlarının yükselmesi için büyük çaba harcıyoruz. Bu çabalarımızdan biri de Nilüfer Rotary Kulübü iş birliği ile sürdürdüğümüz “Boyun Kadar Kitap Oku” projesidir. 6 yılı geride bıraktığımız projeye bu yıl da yoğun ilgi var. Projemize katılan öğrenciler 56 bin 763 kitap okudu. Okunan bu kitapların sayfa sayısı 6 milyon 213 bin 246 olarak gerçekleşti. Etkinliğimize büyük ilgi gösteren bütün öğrencilerimizi onları yüreklendiren ailelerini ve öğretmenlerini kutluyorum” dedi.

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi de yaptığı konuşmada, “Bütün kitapların bize şifre çözücü olarak okumasını vaad ettiği tek bir kitap vardır. O da insandır. Hepimiz insan hakikatini kavramak ve daha fazla anlamak için kendimizi hecelere, satırlara, mısralara teslim ediyoruz. Onların refakatinde bizlere tuttukları ışığı göremediğimiz karanlıkları görebiliyoruz” diyerek kitap okumanın insan yaşamındaki önemine vurgu yaptı.

Nilüfer Rotary Dönem Başkanı Orhan Gür de, ”Nilüfer Rotary Kulübü olarak başlattığımız bu projemize ikinci yılda Nilüfer Belediyesi ile birlikte devam ettik. Şimdi bizim kulüp olarak 7’nci yarışmamız oluyor. Katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından yazar, editör ve eğitmen Hakan Akdoğan öğrencilere, okuma alışkanlığı konusunda sunum yaptı. Dünyada, kitap okuma oranının düşük oranda olduğu ülkelerin savaş ülkeleri olduğunu söyleyen Akdoğan, “Dünya ortalamasına baktığımızda kitaba ayrılan para kişi başı dört buçuk Türk Lirası. Ancak Türkiye’de bu oran 50 kuruş. Aradaki uçurumu görebiliyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından “Boyun Kadar Kitap Oku” etkinliğinde dereceye giren 120 çocuk, 77 öğretmen ve 29 okul idarecisine Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Nilüfer Rotary Kulübü Dönem Başkanı Orhan Gür tarafından madalyaları ve hediyeleri verildi. Dereceye giren tüm öğrencilere aynı zaman İstanbul’da Vialand gezisi hediye edildi.

Törende ayrıca, Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nden en fazla kitap alan Hüsnü Züber İlkokulu öğrencisi Fulya Babutçu’ya, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala kitap seti ve İstanbul Vialand gezisi hediye etti.