haber

30 kadına daha Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

Başkan Bozbey, “Kadınları ne kadar eğitirsek, geleceğimizi de o denli eğitmiş oluruz” dedi. Nilüfer Belediyesi kadın istihdamını arttırmak amacıyla Uludağ Soroptimist Kulübü ve KOSGEB iş birliğiyle kadınlara yönelik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verdi. 101 kadın girişimcinin başvuruda bulunduğu ve 30 kadın girişimcinin eğitimlere katılmaya hak kazandığı eğitimin sonunda, kadınlar sertifikalarına kavuştu. Nilüfer Belediyesi Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen sertifika törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Uludağ Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Ayşen Sazcılar, KOSGEB Uzmanı Yelkan Güven, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da katıldı.

Sertifika töreninde konuşan Başkan Bozbey, kadınların eğitimine dikkat çekti. Bozbey, “Kadınlar çocuklarının ilk öğretmenidir. Biz kadınları ne kadar fazla her yönüyle eğitirsek, geleceğimiz olan çocuklarımızı da o denli eğitmiş oluruz. Burada girişimcilik eğitimi verildi ama her yönüyle eğitim çok önemli. Elbette erkeklerin de eğitilmesi gerekiyor ama kadınlar bir adım daha önde olmalı. Bu cesareti göstererek girişimcilik konusunda bu kursa katılan kadınların hepsini gönülden kutluyorum” dedi.

 

EĞİTİMİN SONUNDA DESTEK VAR


Uygulamalı Girişimcilik eğitimine katılan kadınların KOSGEB’den çeşitli destekler aldığının altını çizen Başkan Bozbey, “Aldığınız bu eğitimle birlikte aramızdan bazı arkadaşlarımız inanılmaz ihracata yol açacak tesisler kurabilir. Başlangıç için çeşitli destekler var, girişimcilik kursuna katılanlar için başlangıçta 150 bin liralık bir destek sağlanıyor ve bu çok önemli bir rakam. İnanıyorum ki aldığınız bu sertifikayla birlikte sizler artık yarının iş aleminde yer alacaksınız ve mücadelenin içerisinde göğsümüzü kabartacak kişiler olacaksınız” diye konuştu.

Uludağ Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Ayşen Sazcılar eğitimlerin 2017 yılında da devam edeceğini kaydederken KOSGEB Uzmanı Yelkan Güven ise eğitime katılan kadınların bir an önce hayalini kurdukları işletmeleri açmalarını diledi. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılan ve iş yerini açan Semiha Avcı da hayaline kavuştuğunu belirterek eğitiminde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Uludağ Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Ayşen Sazcılar, KOSGEB Uzmanı Yelkan Güven, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç 36 saat süren eğitimleri başarıyla tamamlayan 30 kadına sertifikalarını vererek başarılar diledi.