haber

Anadolu’yu aydınlatan enstitüler 72 yaşında

Misi Meydanı amfi tiyatroda düzenlenen 72. yıl buluşmasına, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve kendisi de bir köy enstitüsü mezunu olan İçişleri eski Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Nail Güreli, Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği üyeleri ve çok sayıda Nilüferli katıldı. 

Etkinliklerin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Anadolu aydınlanmasına büyük katkıda bulunan ve Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim projesi olarak gösterilen Köy Enstitüleri’nin önemine değinerek, “Köy Enstitüleri aydınlanma felsefesinin başlangıcıydı. Eğitim öğretimin yapboz tahtasına döndüğü bugünlerde önemi daha iyi anlaşılan bir devrim ışığıydı” dedi. 1950’li yıllardan sonra Türkiye’nin eğitim alanında adım adım geriye gittiğini kaydeden Bozbey, köy enstitülerinin kapatılması ile Türkiye’nin çağdaşlaşma hedefindeki anlamlı yolunun son bulduğunu söyledi.  

Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş de Köy Enstitüleri’nin önemine dikkat çekerek, “Yüzde yüz Türk icadı olan Köy Enstitüleri egemenliğin dogmalarla, bilim ve akılla,  halkla gerçekleştiğini kanıtlayan, devrimin Anadolu’ya yayılan ışığıydı,” derken “Bugün sadece köy çocuğu alıp parasız yatılı okutan, onu yetiştiren, ülke hizmetine sokan bir okul var mı?” diye sordu. Köy enstitülerinin kapatılmasını karşı devrim eylemi olarak değerlendiren Güneş,  geçtiğimiz günlerde yasalaşarak TBMM Genel Kurulu’ndan geçen  ve kamouyunca “4+4+4“ olarak bilinen eğitim sisteminde bir sonraki adımın bütün liselerin imam hatip liselerine dönüştürülmesi olacağını söyledi.  

Sakarya Arifiye Köy Enstitüsü mezunu olan Güneş, bugün köy çocuğu olarak bizlerin elleri ile imece usulü yaptığımız binaların yerinde şimdi 5 yıldızlı iki büyük otel var. Bizim hakkımız var onların üzerinde. Köy çocuklarını, kredi kartı olamayanları sokmuyorlar oraya şimdi. Kapattılar. Benim hakkım var idiyse o topraklarda, haram ediyorum onlara,” diyerek tepki gösterdi.  

Bugün yaşanan sıkıntılara bakarak yılgınlığa kapılmamak gerektiğini vurgulayan Nail Güreli, “Bu sıkıntılı günler sona erecektir. Düşünün Kurtuluş Savaşı'nı, yedi düvele karşı Atatürk sizlere, bizlere hepimize güvenerek yola çıktı. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra hedef olarak çağdaşlaşmayı gösterdi. Çağdaşlaşmanın öncelikli kurumu olarak da eğitimi gördü. Köy Enstitüleri işte böyle bir aydınlanma devriminin kuruluşudur," dedi. 

Konuşmaların ardından Uludağ Üniversitesi Çok Sesli Korosu konseri büyük alkış alırken, yoğun yağışa rağmen danslarına ara vermeyen Uludağ Üniversitesi halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri de etkinliğe renk kattı.