Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi ve Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği’nin birlikte düzenlediği imza gününde Aydan Çelik, kitap dostları ve bisiklet tutkunlarıyla bir araya geldi. “Bi Tur Versene” adlı kitabında 1990’lı yıllardan bu yana bisikletle bütünleşen hayat felsefesini aktaran, okurlarını bisiklet selesinde dünya turuna çıkartan Aydan Çelik, Türkiye’de bu ulaşım aracına çok fazla önem verilmediğinden yakındı.


Aydan Çelik, “Çok fazla kriter var burada, birincisi kamunun eğilmesi hakikaten belediyelerin buna alaka göstermesi gerekli, diğer taraftan Maliye Bakanlığı’nın bile yapacağı şeyler var. Örneğin bisiklete alınan vergi oranlarının düşürülmesi bir faktör olabilir. Yine bisikletle işe gidip gelen insanların bir takım desteklemelerden faydalanması ki dünyada örnekleri var, işinize bisikletle gittiğinizde değil vergi üstüne size ödeme bile yapılıyor. Çünkü bu çok önemli bir şey şehirler artık nefes alamaz hale geldi. Diğer taraftan da insanların da buna ilgi göstermesi lazım sadece kamu iradesi değil, tekil olarak insanların birazcık da ayaklarını kullanmayı bilmeleri biraz daha hareketlenmeleri gerekiyor,” dedi.

Basın Gözünde Fotoğraf Sergisi'nin de yer aldığı söyleşide Aydan Çelik, dünyada bisiklet sporunun geliştiği ülkelerde kültürlerin de değiştiğini söyleyerek, “2012 Fransa Bisiklet Turunu bir İngiliz kazandı ilk defa. Bu son yıllarda İngiltere’de bisiklete ilişkin yapılan yatırımların bir sonucu, sadece spor değil gündelik hayatta kullanımı da İngiltere’de çok arttı bisikletin. Londra’nın belediye başkanı bile bisikletle işine gidip geliyor,” ifadelerini kullandı.