haber

Ayvaköy’e değer katacak işbirliği

Nilüfer Belediyesi ile Uludağ Rotary Kulübü arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre, önemli bir turizm potansiyeli olan Ayvaköy’e kahvaltı evi yapılarak Ayvaköy Kadınları Kalkınma Derneği’ne tahsis edilecek ve Ayvaini Mağarası’nın çevresi düzenlenerek, mağaraya ulaşım güvenli hale getirilecek.

 

Kadınların sosyal ve ekonomik yaşamın içinde aktif bir şekilde rol almalarını sağlamak için çeşitli projeler hayata geçiren Nilüfer Belediyesi, bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Hem doğal güzellikleri, hem de Ayvaini Mağarası nedeniyle önemli bir turizm potansiyeli olan Ayvaköy’e değer katacak bu proje için, Nilüfer Belediyesi ile Uludağ Rotary Kulübü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Nilüfer Belediyesi Halk Evi’ndeki gerçekleşen protokol töreninde Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Remzi Çınar, Dr. Sibel Özer ile Zafer Yıldız, Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Tolga Kornoşor ile kulüp üyeleri ve Ayvaköy Mahallesi Muhtarı Hüseyin Odman yer aldı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Tolga Kornoşor’un imza koyduğu prokotol kapsamında; Ayvaköy Mahallesi’nde, gelen ziyaretçilerin kullanabileceği bir kahvaltı evi yapılarak, Ayvaköy Kadınları Kalkınma Derneği’ne tahsis edilecek. Ayrıca, doğa tutkunlarının büyük ilgisini çeken Ayvaini Mağarası’nın çevresi de düzenlenerek, mağara girişine güvenli çıkış alanı yapılacak. Kadın derneği üyelerine de hijyen, servis, organik ve iyi tarım uygulamaları konusunda eğitim verilecek.

Nilüfer’de kadın derneklerine büyük destek verdiklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kadın derneklerinin daha aktif olması ve daha çok üretime yönelmeleri için çaba gösterdiklerini ifade etti. Bu amaçla başlatılan ve Uludağ Rotary Kulübü işbirliğiyle hayata geçirilecek proje sayesinde bölgede turizm anlamında bir hareketlilik olacağını dile getiren Başkan Erdem, aynı zamanda Avyaköylü kadınların da ekonomik gelir elde edeceklerini söyledi.

Nilüfer’de turizm değeri taşıyan önemli noktalardan biri olan ve özellikleri açısından Türkiye’nin sayılı mağaraları arasında yer alan Ayvaini Mağarası çevresinde yapılacak düzenlemeyle de, mağaraya ulaşımı güvenli hale getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Erdem, yapılacak projenin Ayvaköy için önemli bir kazanım olacağını da sözlerine ekledi.