haber

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nda yeni dönem

Nilüfer Belediyesi Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevine yönetmen ve oyuncu Murat Daltaban getirildi. Görevine hızlı başlayan Daltaban, yeni sezonda tiyatroseverleri farklı projelerle buluşturmak için kolları sıvadı.

 

Sergilediği oyunlarla sanatseverlerin gönlünde taht kuran Nilüfer Belediyesi Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği görevine yönetmen ve oyuncu Murat Daltaban getirildi. Haziran ayından itibaren  Genel Sanat Yönetmenliği görevine başlayan Murat Daltaban, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i makamında ziyaret etti.

Murat Daltaban’a yeni görevi için başarılar dileyen Başkan Turgay Erdem,  kendisiyle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. Birlikte güzel projelere imza atacaklarını ifade eden Başkan Erdem, “Nilüfer ve Bursa sahne ile buluşmayı çok özledi. Birlikte özlemi giderecek projelere imza atacağız. Nilüfer, Bursa’da kültür ve sanatın kalbinin attığı yer olmaya devam edecek” dedi.

Daltaban da Nilüfer Belediyesi’nin tiyatro alanındaki çalışmalarını uzun süredir yakından takip ettiğini belirterek, “Verdiğiniz desteklerden dolayı bütün sanatçı arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Burada olmak çok heyecan verici. Ekibiniz çok güzel ve heyecanlı, bu tutkulu ekiple güzel işler yapacağız. Nilüfer Belediyesi Nilüfer Kent Tiyatrosu İstanbul’dan da ilgiyle takip ediliyor” dedi.

Göreve gelir gelmez yeni projeler için kolları sıvayan Daltaban,  Bursa’nın tarihini, sanatsal zenginliğini, genç nüfusunu merkeze alan, dinamik, güçlü, yüksek enerjili bir sanat programı ve seyircisiyle farklı noktalarda buluşmayı hedefleyen özel mekan projeleriyle yeni bir sezon programı hazırlıyor.

Uzun yıllardır tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliği yapan Murat Daltaban; çağdaş tiyatronun seçkin oyunlarını seyirciyle buluşturmayı, kültür-sanat alanına eleştirel bir yaklaşım katmayı; seyircinin güncel ve toplumsal konular üzerinde düşünme dinamiğini canlı kılmayı hedefleyen DOT Tiyatro’nun da Özlem Daltaban’la birlikte kurucu ortağı ve sanat yönetmeni.

DOT bünyesinde sahnelediği çağdaş oyunların yanı sıra Daltaban, DOT’un yurtiçi ve yurtdışı önemli sanat kurumlarıyla yaptığı işbirlikleri sonucu uluslararası ortak yapımlar gerçekleştirdi. Uluslararası Edinburg Festivali,  Edinburgh Lyceum Theatre,  Glasgow Citizens Theatre, Edinburgh Traverse Theatre,  Londra Arcola Theatre, Zorlu Performans Merkezi ve Nilüfer Kent Tiyatrosu’nda oyunlar sahneledi.

Uluslararası Edinburgh Festivali’nde yönettiği Gergedanlar (Rhinoceros) adlı oyunla 2018 yılında İskoçya’nın en önemli tiyatro ödülleri olan 'CATS Critics Awars For Theatre in Scotland’de 7 dalda aday olan ve “En iyi Yönetmen Ödülü”nü Daltaban’ın, yönettiği oyunu da ‘En İyi Prodüksiyon’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Müzik Tasarımcısı’ ödüllerine değer görüldü.

 

Murat Daltaban kimdir? 

 

1966 yılında Ankara’da doğan Murat Daltaban 1983-87 yılları arasında ODTÜ’de mühendislik okurken ve eş zamanlı olarak Ankara Konservatuarı Opera bölümünde yarı zamanlı eğitim aldı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü, Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndaki lisansını 1992’de tamamladı. 1993 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları’nda oyunculuğa başladı. Kurum bünyesinde birçok oyunda başrol oynadı.  Prens Andre–Savaş ve Barış /Iago–Othello / Jason–Medea / Debuission–Misyon (Bir Devrimi Anmak) 2004 yılında kadrolu sanatçı olarak bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan ayrıldı. 2005 yılında Tiyatro DOT’u açtı. 2005-2021 yılları arasında DOT bünyesinde çok sayıda oyun sahneledi.

Ağustos 2017’de EDINBURGH INTERNATIONAL FESTIVAL (70. YIL) kapsamında, Zinnie Harris’in yeniden uyarladığı Ionesco’nun RHINOCEROS oyununu sahneledi.

Haziran 2018’de, yönetmeni ve ortak yapımcısı olduğu RHINOCEROS, İskoçya'nın tiyatro ödülleri CRITICS' AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND’da 7 dalda aday oldu ve 4 dalda ödül kazandı.

Murat Daltaban İSKOÇYA’nın YILIN EN İYİ YÖNETMENİ ödülünü aldı.

Rhinoceros ise İSKOÇYA’nın YILIN EN İYİ OYUNU ödülünü aldı.

Kasım 2019’da Bursa Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosunda Wajdi Mouawad’ın “Yangınlar” (Incendies) oyununu sahneledi.

Ekim 2019’da Londra Arcola Theatre’da Zinnie Harris’in “Meet Me At Dawn” oyununu sahneledi.

Şubat 2020’de Edinburgh Lyceum Theatre ve Glasgow Ctizens Theatre ve Dot Tiyatro ortak yapımı olarak, Denise Mina’nın uyarladığı Brecht’in “Mrs Puntila and Her Man Matti” oyununu sahneledi.

Ekim 2020’de DOT’un yeni gösteri alanını ormana taşımaya karar veren Daltaban, Kemerburgaz Kent Ormanı içerisinde yer alan DOTormanda’yı kurdu.

DOT İSTANBUL ve DOT ARTS AND THEATRE EDINBURGH tiyatrolarının kurucu ortak ve sanat yönetmeni olan Murat Daltaban, yönetmenlik ve oyunculuk yapmaktadır. 

 

Aldığı Ödüller

 

THEATRE AWARDS

CRITICS' AWARDS FOR THEATRE IN SCOTLAND

2017- 2018 BEST DIRECTOR

Murat Daltaban

Rhinoceros, Edinburgh International Festival and Royal Lyceum Theatre Edinburgh in association with DOT Theatre, Istanbul

 

2017- 2018 BEST PRODUCTION

Rhinoceros,

Edinburgh International Festival and Royal Lyceum Theatre Edinburgh in association with DOT Theatre, Istanbul

Ayrıca; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ( TEB ),  Afife Tiyatro Ödülleri, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro ödülleri başta olmak üzere yurtiçinde oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak pek çok ödül almıştır.