haber

Bozbey: “Kamu çıkarının olmadığı yerde biz yokuz”


Başkan Bozbey, Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık’ın çoğunluğu daha önceden yargıya intikal eden ve hukuki süreçleri tamamlanan konuları ısıtıp ısıtıp gündeme getirmesini şaşkınlıkla karşıladığını belirtti. Bozbey, “Bu kentte kent kirliliği yaratan konularla ilgili bir şey söylemeyip de yargılanma süreleri tamamlanmış, beraat edilmiş konuları tekrar tekrar gündeme getirmesi soru işareti oluşturuyor. Siz Doğanbey gibi, kamudan siyasete pek çok tepki alan bir konuda taraf olmayacaksınız, kentin anayasası olarak nitelendirilen 1/100.000’lik planda taraf olmayacaksınız, Nilüfer Belediyesi olarak davet edildiğiniz halde toplantılara katılmayıp dışarıdan ahkam keseceksiniz. Bu çok düşündürücü bir tutum. Altıparmak’ın ortasına hançer gibi saplanan gökdelenden tutun da, kentin ekolojik yapısına bile zarar verdiği kaygısıyla kamuoyunda çokça tartışılan büyük projeler nedense hep Şehir Plancıları Odası’nın gözünden kaçıyor. Şehir Plancıları  Odası Bursa Şubesi tarafından  aynı mecliste geçen 2 adet plan değişikliğine itiraz edilmiş ve 2 hafta sonra bu itirazlardan 1 tanesi geri çekilmiş ancak aynı plan içinde ve aynı nitelikte olan plan değişikliğinden 2. si geri çekilmemiştir. Bu tutarsızlık nasıl açıklanabilir” dedi. 
Uyanık’ın bir gazetede yer alan eğitim alanlarıyla ilgili iddialarına da yanıt veren Başkan Bozbey, “Nilüfer Belediyesi olarak, ilgili kurumlar değerlendirinceye dek biz kamu alanlarını kamunun yararına kullanırız” dedi. 1999 yılında göreve geldiklerinde çevre halkının isteği doğrultusunda ticari alanları Ata Çarşı gibi belli bölgelerde toplayarak dağınık haldeki yerleri belli bir noktaya taşıdıklarını, ticaretten kaldırılan bölgeleri de yeşil alana çevirdiklerini kaydeden Başkan Bozbey, “O dönemde Konak Mahallesi, İhsaniye, Karaman gibi bölgelerde kişi başına yeşil alan 1.5 metrekareydi. Yaptığımız düzenlemelerle bu rakamı kişi başına 2.5 metrekareye çıkarttık. Nilüfer’de bugün toplamda kişi başına düşen yeşil alan oranı 28 metrekare” bilgisini verdi. 
Park alanlarındaki işletmelerin de çevre halkının talepleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Yurttaşlarımız park alanlarını geceleri kullanamamaktan, o bölgelerin karanlık olmasından yakınarak başıboş bırakılmamasını istiyor. Biz de bu talepleri karşılarken hem nezih alanlar yaratıyoruz hem de parkın bakımı aydınlatılması gibi sorunlar ortadan kaldırılıyor” diye konuştu. 

Belediye Hizmet Binasının bulunduğu Nilpark AVM’yle ilgili iddialara da değinen Nilüfer Belediye Başkanı, “Burası zaten yapı alanıdır. Kanunda der ki: Belediyeler ticaretin gelişmesine katkı yaparlar, bu doğrultuda gereken düzenlemeleri gerçekleştirirler… Biz buna istinaden Nilpark’ın yap-işlet-devret modeliyle yapılmasını sağladık. Eski haliyle dursaydı daha mı iyi olacaktı?  Üstelik bu konuyla ilgili kanunen dosya tamamlandı ama Şehir Plancıları Odası konuyu yeniden raftan indirip, tekrar yargılanmamızı sağlıyor” ifadelerini kullandı. 
 
Odunluk Mevkii’nde bir inşaat firmasının yaptığı konutlarla ilgili iddiaları da yanıtlayan ve bir kez daha Nilüfer’de yeşil alan kaybına asla izin vermediklerinin altını çizen Bozbey, “Biz kentte planlama anlayışında bölmeden değil, birleştirmeden yanayız. İlave yoğunluk yaşanmasına yol açmıyor, parselleri birleştirerek tek tek apartmanlarda değil, sosyal donatısı olan sitede yaşama olanağını sağlıyoruz” dedi. 

Başkan Bozbey bir soru üzerine de yerel seçimler yaklaştıkça kendisini kamuoyunda duyurmak isteyenlerin bu şekilde çoğalacağını kaydederek; “Herkesin gönlünde bir aslan yatar. Ancak Nilüfer Belediyesi saygın, örnek bir kurumdur. Ben dahil kimsenin bu kurumu düşürmeye hakkı yoktur. Çünkü Nilüfer Belediyesi’nin çıtası çok yükselmiştir. Aslında önce bu çıtayı yakalamak, ardından da değerlendirmelerde bulunmak doğru olur. Bizim hukuk karşısında veremeyeceğimiz hesabımız yoktur ama bu; sadece Nilüfer Belediyesi’ni karalama kampanyasının altındaki niyeti de iyi okumak gerektiğini düşünüyorum ve yorumu kamuoyuna bırakıyorum” diye konuştu.