haber

Bu protokolle NİLSEM daha fazla gülümsetecek

Nilüfer Belediyesi, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu ile önemli bir iş birliğinin daha altına imza attı. Nilüfer Belediyesi’nin kurduğu NİLSEM aracılığıyla ilçedeki vatandaşların mesleki becerilerinin artırılması ve istihdam olanaklarının çoğaltılmasının amaçlandığı protokolde, mesleği olmayanlara meslek edindirmek için eğitim programları da düzenlenecek.

 

Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde düzenlenen protokol imza törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Guvernörü Reha Akın, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Meslek Hizmetleri Komite Başkanı Kasım Çapraz ile 2011-2012 Uluslararası Rotary 2440. Bölge Guvernörü Ahmet Gürmeriç katıldı.

 

Amaç herkesi gülümsetmek

Nilüfer Belediyesi olarak ‘önce insan’ ilkesiyle çalışmalarını yürüttüklerinin altını çizen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Biz 2005 yılından bu yana hizmete sunduğumuz İş ve Meslek Edindirme Ofisi’yle ‘iş arayanla’ ‘işveren’ arasında bir köprü olduk. Çeşitli meslek edindirme kurslarıyla birlikte istihdama katkı sağladık. 2012 yılında Uluslararası 2440. Bölge Federasyonu ile Nilüfer Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle yaşama geçirdiğimiz ve NİLSEM adını verdiğimiz Nilüfer Sürekli Eğitim Merkezi’yle bu çalışmalarımız farklı bir boyut kazandı. 3 yıl içerisinde yaklaşık 1000 kursiyerimiz becerilerini artırmasının yanında, birbirleriyle dostluklar kurarak sosyal ilişkilerini de geliştirdiler. Bunun yanında ürettiklerini satarak ailelerine de katkı sağlamış oldular” dedi.

 

Dernek kurulacak

NİLSEM’in piyasa koşullarına uygun ve rekabet gücü olan sosyal dayanışma niteliğini kalıcı ve sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini belirten Başkan Bozbey, “Protokol kapsamında tüm ilgili tarafların katılımı sağlanan bir dernek kurulacak. Böylelikle derneğe ait bir iktisadi işletme yapılanma modeline geçmesi sağlanacak. NİLSEM kursiyerlerinin hazırlamış olduğu sanatsal değere sahip ürünlerin, ekonomik bir girdi haline getirilmesiyle, yurt içi ve yurt dışındaki kardeş kentlerimizde bu oluşumun tanıtılması ve çeşitli işbirlikleri de gerçekleştirilecek. En önemlisi meslek sahibi kişilerin, kişisel donanımlarını artıracak programlar düzenlenerek, meslek edindirme çalışmaları da devam edecek. Özellikle genç işsiz rakamlarının tırmanışa geçtiği şu günlerde, istihdama bir nebze olsa da katkıda bulunacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

“NİLSEM başarısını kanıtladı”

Uluslararası 2440. Bölge Federasyonu olarak Rotary’nin dünyada 6 öncelikli alan doğrultusunda hizmet verdiğini vurgulayan Uluslararası Rotary 2440. Bölge Guvernörü Reha Akın, “NİLSEM bu 6 öncelikli alanın hepsine hitap eden bir proje.  NİLSEM bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla ne kadar başarılı bir proje olduğunu kanıtladı. NİLSEM’de ortaya konulan eserlerin sanatsal değerlerinin yanına ticari değeri de katarak onları dünyadaki 34 bin rotary kulübü ve 1 milyon 300 bin rotaryenin cazibesini yaratacak şekilde ticari ortama taşımak Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle gelişti. Bu ticari konunun yanında eğitim konusuna da imza attığımız için mutluyuz. Toplumumuzda hizmet verecek ara elamanın yetişmesi gerekiyor. Ara elemanın yetişmesi, yapılan işlerdeki kaliteyi de artırıyor. Bu kalitenin artması için NİLSEM de ev kadınlarının el becerilerini geliştirerek, onları meslek sahibi yapmanın yanı sıra, rotaryenlerin, belediye görevlilerinin ve komitelerin vereceği eğitimler, projenin anlamını artırıyor” dedi.