haber

Bursa’da Çocuk Hakları Film Ffestivali

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinde yer alan “Çocuğun Yüksek Yararı”na kamuoyunun dikkatinin çekilmesi, “Çocuk Katılımı”nın sağlanması ve çocuk hakları fikrinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen “3. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali” tüm Bursa’yı sardı. Çocukların isteği doğrultusunda Bursa Valiliği Çocuk Hizmetleri İl Koordinasyon Sekretarya Birimi öncülüğünde başlatılan Uluslararası Çocuk Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Yıldırım Belediyesi Anadolu Üniversitesi ve Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği’nin destekleriyle düzenleniyor.


Çeşitli okullardan 5 bin 500 çocuğun, çocuk hakları filmlerini izleme fırsatı bulacağı festivalde, çocuk ve yetişkin yönetmenler tarafından çekilen çocuk hakları konulu kısa, uzun, belgesel, animasyon kurmaca türünde 61 kısa film Konak Kültürevi, Barış Manço Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi ve Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde eş zamanlı olarak gösterime girdi. Türkiye’nin farklı illerinden davet edilen çocukların katılımıyla, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde ise çocuk hakları konulu sinema, fotoğraf, resim ve çocuk hakları eğitici eğitimi atölye çalışmaları düzenlendi. Çocukların üretim ve katılımlarını desteklemek üzere yapılan atölye çalışmaları Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülüyor.

 

Film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali’nde, Prof. Dr. Oğuz Polat, Prof. Dr. Suna Taneli, Av. Seda Akço ve S.H.U. Murat Halis Çelik, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde “Çocuğun Yüksek Yararı” konulu bir panel düzenledi. Panele Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı da katıldı.

 

Panelde konuşan Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Suna Taneli, çocuk ihtiyaçları hakkında bilgiler verdi. Bursa’da çocuklar ve haklarına yönelik güzel çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Taneli, “Ülkemizde çocuk hakları ve yasalar var ama ne kadar duyarlılık gösteriliyor bu sorgulanabilir. Çocukların hayatı ve davranış biçimleri tamamen anne babaya bağlı. Anne babanın vereceği eğitim ve şefkat, sevgi çocukların ruh sağlığını yakından ilgilendiriyor. Ailedeki iyi veya kötü davranış ve yaşam biçimini çocuk olduğu gibi kaydediyor,” dedi.

 

Panelde Prof. Dr. Oğuz Polat, Av. Seda Akço ve S.H.U. Murat Halis Çelik de katılımcılara çocuk hakları ve davranış biçimleri hakkında bilgiler verdi.