haber

Çoban köpekleri yarıştı

Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Üretim Sorumlusu Naim Can Paksoy, yarışmanın amacının Türkiye’deki Alman çoban köpeklerinin kalitesini artırmak ve ırk standartlarına uygun köpekler yetiştirmek olduğunu belirtti. Dernek olarak yılda 3-4 yarışma düzenlediklerini söyleyen Paksoy, "Köpekler 4-6 ay, 6-9 ay, 9-12 ay, 12-18 ay, 18-24 ay ve 24 ay üzeri dişi ve erkek olarak gruplara ayrıldı. Her grubun dişi ve erkek köpeklerine ayrı ayrı kupa veriyoruz. Bir de yarışmada bir karakter testi yapacağız. Bu karakter testinde de en iyi karakterli erkek ve dişiyi tespit ederek bunlara da ayrıca ödüllerini vereceğiz," diye konuştu.

Yarışmaya Almanya’dan da katılım olduğunu söyleyen Paksoy, "Hakemimiz Avusturya’dan geldiği için yurt dışından da katılım var. Bu uluslararasına açık bir organizasyon. Yarışmadan kazanılacak gelir sokak köpeklerinin bakımı için harcanacak. Ödül olarak her grubun 1. 2. ve 3’üncüsüne kupa ve mama verilecek," dedi.

Toplam 14 kategoride düzenlenen yarışlar sonunda kral erkekler kategorisinde Naim Can Paksoy’un  Wisk Vander Alzen isimli köpeği birinci oldu. Kral dişiler kategorisinde ise Cengiz Varışlı’nın Kleo Van Messina isimli köpeği kupanın sahibi oldu.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bu özellikte bir organizasyonun Bursa’da ilk kez gerçekleştirildiğini vurgulayarak, ilk organizasyondaki katılımın önümüzdeki yıllarda yarışmaya gösterilecek büyük ilginin işareti olduğunu söyledi.