haber

Demirci’deki imar planı değişikliğine halk tepkisi

Üçevler ve Demirci Mahalle Komiteleri,  Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Demirci Mahallesi’nde bulunan park alanı ve belediye hizmet alanında yaptığı imar planı değişikliğini düzenlenen halk toplantısında görüştü. Üçevler Mahallesi Pazar Alanı’nda gerçekleştirilen toplantıya Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu, Üçevler Mahallesi Muhtarı Musa Yılmaz, Demirci Mahallesi Muhtarı Mehmet Bulut, Demirci ve Üçevler Mahalle Komiteleri ile halk katıldı.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 19.03.2015/562 no’lu kararıyla, park alanı ve belediye hizmet alanının, plan değişikliği yapılarak özel eğitim kurumuna tahsis edilmesinin görüşüldüğü toplantı sonucunda imar planı değişikliğine itiraz etme kararı alındı.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde plan değişikliği yapılmadan önce kendilerine yetkililer tarafından bilgi verilmediğini belirten mahalle sakinleri, yapılan imar planı değişikliğine tepki gösterdi. Mahalle halkı, kararın askıda kalma süresi olan 5 Mayıs tarihine kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmek üzere hazırlanan itiraz dilekçesini de imzaladı. Dilekçede değişikliğin kamu yararı taşımadığı gibi, yarattığı olumsuzluklarla kamu zararına neden olduğu belirtilerek, “Ayrıca plan değişikliği yapılan parsel maliklerinin kişisel yararları doğrultusunda, kişiye özel olarak yapılmış bir plan değişikliğidir. Yapılan değişikliğin hiçbir teknik ve nesnel gerekçesi bulunmamaktadır” denildi.

 

Erdem: İstenen değişikliği yapmayacağız

Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, “Söz konusu bölgede Mahalle Komitesi’nin talebi doğrultusunda ibadethane yapılması kararı alındı. Nilüfer Belediyesi olarak kendi parselimizden yer ayırarak o bölgeyi yeşil alana dâhil ettik ve yeşil alanın karşısındaki alanın da cami alanı olarak düzenlenmesi için plan değişikliği yaptık. Bu değişikliği Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçirdik. Camiyle ilgili çalışmalar en kısa sürede başlayacak. Oradan boşalan bir bölgeyi de yeşil alan olarak ayırdık. Ancak bunu fırsat bilenler, alanın güneye doğru olan parsellerinden yer taşıyarak, o bölgeye özel okul yapma girişiminde bulundular. Planlama ilkelerine aykırı olan bu değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddettik. Nilüfer Belediyesi olarak askı süresi içindeki 1/5000 ölçekli plana itirazımızı da yaptık. 1/1000 ölçekli plan bize geldiğinde istenen değişikliği yapmayacağız” şeklinde konuştu.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ve ilçe belediyelerinin, plan değişikliği yapmadan önce bölge halkına sorması gerektiğini belirten Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu da “Mahalle halkının görüşleri doğrultusunda yol haritası çizilmeli. Nilüfer Kent Konseyi olarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden bu plan değişikliğini hangi amaçla yaptıklarını açıklamaları için yetkili istedik. Bizim talebimize herhangi bir resmi cevap vermediler. Telefonda mazeret bildirerek gelemeyeceklerini söylediler. Yapılan plan değişikliği, mahalle halkının ve kamunun yararına olan bir çalışma değil” ifadelerini kullandı.

 

Toplantı sonrası Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, mahalle sakinlerinin başka konulardaki sorun ve taleplerini de dinledi. Erdem, taleplerin kısa süre içinde yerine getirileceğini söyledi.