haber

Karaman Pazaryeri, Otoparkı ve Dernekler Yerleşkesi’nin temeli atıldı

Nilüfer Belediyesi yine çözüm odaklı bir çalışma anlayışıyla Karaman’da birçok ihtiyacı karşılayacak projenin temelini attı. Karaman Mahallesi’nde hayata geçecek olan tesislerle, pazar ihtiyacı modern bir alanda karşılanırken, hem bölgenin otopark eksiği giderilecek, hem de dernekler bir çatı altında toplanacak. Toplam 11 bin 125 metrekarelik bir alanda yer alacak Karaman Pazaryeri, Otoparkı ve Dernekler Yerleşkesi, mahalleye nefes aldırmanın ötesinde yine örnek gösterilen adreslerden biri olacak.

 

Karaman’da hayata geçirilecek projenin temel atma törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda mahalle halkı katıldı. Törende ilk olarak açılış konuşması yapan Muhtar Sami Gürbüz, Başkan Bozbey ve ekibine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

Daha sonra konuşan Başkan Mustafa Bozbey, Karaman Mahallesi’ne seçim döneminde verdikleri sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek, “Nilüfer’i, kentin dinamizmine ayak uyduracak yeni hizmet birimlerine kavuşturacak olmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Üç ayrı tesisle, sizlerin ihtiyaçlarına daha kaliteli bir şekilde yanıt vereceğimizi umuyoruz. Nilüferliler’in sağlıklı, kaliteli ve çağdaş yaşam standartlarında bir hayat sürdürebileceği, yaşayanların haklarını ön plana alan bir belediyecilik hedefiyle, tüm çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Burada, Karaman Mahallesi’nde hayata geçireceğimiz tesislerle, hem pazar ihtiyacınızı modern bir alanda karşılamanızı sağlayacağız, hem bölgenin otopark eksiği giderilecek, hem de derneklerimizi burada bir çatı altında toplamış olacağız. Bir yıl içinde buranın açılışını yapmak istiyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak mahallelerimizin hem genel ihtiyaçlarını hem de vatandaşlarımızın taleplerine göre ya da bizim önereceğimiz bazı hizmetlerin onlar tarafından karar süreçlerine katılarak değerlendirilmesi suretiyle karara bağlanmasıyla birlikte bu hizmetleri hayata geçiriyoruz. Temelini atacağımız pazaryeri çok önemliydi. Vatandaşlarımızın istekleri, arzuları bir an önce bu pazar yerinin üzerinin kapatılmasıydı. Bunu uzunca süre talep etmişlerdi. Yine mahalle komitemizin de talebiydi bu. Netice itibariyle bu alanı başka şekilde değerlendirme arzusuna girdik” dedi.

 

Konak Pazar yerinin altında daha önce yapılan Dernekler Yerleşkesi’ni örnek veren Başkan Bozbey, “Biliyorsunuz burada yapacağımız dernekler yerleşkesinin bir benzerini Konak Pazaryeri’nin altında açmıştık. Orada yaklaşık olarak 200 dernek, yerleşkeyi olanca gücüyle kullanıyor. Gördük ki talep gittikçe artıyor ve bölgemizde bulunan sosyal derneklerimizin inanılmaz bir talebiyle karşı karşıyayız. Sadece Nilüfer’den değil, Bursa’nın diğer ilçelerinden de bize gelerek dernekler yerleşkesinde bulunmak istediklerini buradan yer istediklerini ifade ettiler. Ancak oradaki kısıtlılık nedeniyle bu proje kapsamında da bunu değerlendirmek istedik. Netice itibariyle bu proje kapsamında başlatmış olduğumuz ikinci dernekler yerleşkesi de gerçekten sosyal derneklerimizin birçok ihtiyacını karşılayacaktır. Bu ihtiyaç karşılamanın yanında mahalle halkımızın da çok önemli bir eksikliğini karşılamış olacaktır. Bunun yanında ayrıca otoparkımız da var. Otoparkla birlikte burası son derece kullanışlı ve mahallemize önemli bir hizmet olacağı gibi, aynı zamanda da mahallemizin yaşam kalitesine de çok önemli bir şekilde hizmet edecektir. Burada 3 bin 143 metrekarelik bir pazaryerimiz, 95 araçlık bir otoparkımız olacak. Bu alanı çeşitli etkinlerle de kullanma arzusundayız.

 

Mahalle halkımızdan bir isteğim var. Mevcut pazarımızı geçici olarak Kemer Caddesi’nde bulunan alana taşıdık. Onlardan isteğimiz kurmuş olduğumuz bu pazarımızı esnafımızla iyi bir şekilde sürdürülebilmesini sağlamak” diye konuştu.

 

Başkan Bozbey vatandaşlardan gelen talep üzerine Tuna Caddesi’nin durumuna da açıklama getirerek, “Bu cadde Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda. Bu caddeyi kendileri yapmayacaksa, biz düzenleme için istedik fakat sonuç alamadık. Mahalleye yakışır şekilde düzenleme yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Tören sırasında çocukların park ve ortaokul istemeleri üzerine Başkan Bozbey’de isteklerin giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

 

Konuşmaların ardından Başkan Bozbey ve davetliler butona basarak projenin temeline ilk harcı attı.

 

Yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde 50 kişilik kapasitelerde 10 toplantı odası, her biri 23 metrekare alana sahip 47 dernek odası, 68 kişilik çalıştay salonu, 194 kişi kapasiteli konferans salonu, restorant, çocuk oyun alanı, yönetim ofisleri bulunacak.