haber

Konuk parlamenterler STK’larla buluştu

Nilüfer Belediyesi göçün 50. yılında Avrupa’daki Türk parlamenter, iş adamı, gazeteci, sinema yönetmeni ve sosyal yardım gönüllülerinden oluşan konuklarını ağırlamaya devam ediyor. 28 Şubat’a kadar sürecek AB-Türkiye Entegrasyonu ziyaret programı kapsamında konuk parlamenterler BAOB Yerleşkesi’nde Bursalı STK ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi. Sendika ve sivil toplum örgütlerinin sorun ve önerilerine kulak veren konuk parlamenterler, AB ile entegrasyon sürecinde izlenmesi gereken yolu masaya yatırdı. 

Konuklar adına açılış konuşması yapan Danimarka Milletvekili Hüseyin Araç, Avrupa’daki STK ve sendikaların önemine değindi. Avrupa parlamentosunun STK’lara bakış açısına da değinen Araç, “Örneğin Danimarka’da bir karar çıkacaksa önce STK ve sendikalara danışılır. Alınan görüş ve öneriler ya uygulanır ya da ortak bir çözüm bulunur. STK ve sendikaları dikkate almayan bir hükümet ayakta kalamaz. Türkiye’de de bu iş birliği ve güç olmalı. Birlikte hareket edip kamuoyunun da desteğini alabilirseniz, o zaman ülkede halk temsiliyeti daha ön planda olur. Türkiye’nin AB’ye girmesini çok isteriz. Türk kökenli Avrupalı siyasiler olarak her zaman bu sürece destek vermeye hazırız” dedi. 

Sendika ve STK’ların görüşlerinin de alındığı toplantıda ilk olarak Kamu-Sen Bursa İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu söz aldı. Türkiye’de memur olmanın zor olduğunu dile getiren Türkoğlu, “Türkiye’de çalışanlar arasında ücret ve statü farkı büyük. Çalışma hayatı olarak kaos süreci içerisindeyiz. Ülkemizde işlerin yarısı Allah’a, yarısı da devlete bırakılmış durumda. Hiç kimse kendine zarar gelmesini istemiyor. Bu anlayış içerisinde sendikacılık yapmak ve güç birliği oluşturmak çok zor. Türkiye’de refahta değil sefalette eşitlik zihniyeti var ve hükümet de bu anlayışı çok iyi kullanıyor” diye konuştu. 

Bursa Tabip Odası adına söz alan Prof. Dr. Kayıhan Pala da sağlık alanındaki çalışmalar hakkında bilgi vererek, ülkede son 10 yılda sağlığa ayrılan payın giderek düştüğünü belirtti. Tam gün yasası ve çeşitli dayatmalarla sağlık çalışanlarının huzursuz edildiğini belirten Pala, sağlık ve eğitimde tasarrufa gitmenin yanlış olduğunu söyledi. 

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan da AB’nin yaşanan süreçte Türkiye’ye bakış açısını değerlendirdi. Türkiye’nin AB’ye medeniyet projesi olarak baktığını belirten Tayan, “AB ne yazık ki Türkiye’ye adil davranmıyor. Bu yüzden zaten birliğe katılımda halkın da desteği yarı yarıya düştü. Bu proje medeniyet projesiyse orada adalet, eşitlik, hukuk vardır. Haksızlık, sömürü yoktur. Ancak AB, güvenlik, ucuz ve kirli işçilik oldumu Türkiye’yi hatırlıyor, üyeliğe gelince oyalıyor ve işi yokuşa sürüyor. Türkiye itelenecek, ötelenecek ülke değildir. Bugün kararlılıkla çalışmalar yürüyorsa bu AB’nin medeniyet projesi olarak görülmesindendir. Türkiye AB’ye muhtaç değildir. Sizler Avrupalı parlamenterler olarak bizim aramızda köprüsünüz. Umarım bu tür ilişkiler yaşanan sürece kolaylık sağlayacaktır,” dedi. 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de katıldığı toplantıda ayrıca, Almanya Cumhuriyeti Başbakanlık Basın Danışmanı Ali Aslan, Aşağı Saksonya Eyaleti Delmenhorst Meclis Üyesi ve Fraksiyon Grup Başkanı Murat Kalamış, Avusturya Milletvekili Şirvan Ekici, Belediye Başkan Yardımcısı Adil Oyan, Offenbach Belediye Meclis Üyeleri Hülya Selçuk ve Başak Taylan, Berlin Eyalet Parlamentosu Başkan Vekili Nebahat Güçlü, Münih Belediye Meclis Üyesi Yaşar Fincan, gazeteci Nebahat Uzun, Sosyal Yardım Görevlisi Hasan Küsneci ile Sinema Yönetmeni Handan Öztürk de yer alarak, görüş ve düşüncelerini dile getirdi.