haber

Kosova’dan Nilüfer’e işbirliği çağrısı

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, makamında Kosova’dan gelen konuklarını ağırladı. Davetli olarak Bursa’ya gelen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar ile beraberindeki heyet, Nilüfer Belediyesi’ni  ziyaret ederek, Başkan Bozbey ile bir araya geldi.

Kosova’nın Türkiye ile farklı ve güçlü bir bağı olduğuna dikkati çeken Bakan Mahir Yağcılar, “Ülke olarak Türkiye’den öğrenek çok şeyimiz var. İki ülke olarak bağlarımızı daha da güçlendirmeliyiz. Kosova’nın kapıları Türklere her zaman açık. Ülke olarak sanayi, üretim alanında güçlenmek istiyoruz. Verimli topraklarımız var ve bunu sanayi ile üretim ile bütünleştirmek istiyoruz. Kosava’da kotasız ve gümrüksüz ticaret yapabilmek bizi avantajlı kılıyor. Türk sanayicilerini ülkemize bekliyoruz. Kardeş şehir ilişkileri bu talepleri dile getirme açısından çok önem arz ediyor,” dedi. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Bozbey de Kosova’nın Peja Belediyesi ile kardeş şehir olduklarını belirterek, “Kosova’yı ziyaret ettik ve yapısal anlamda katkı sağlanması gerektiğini tespit ettik. Yerel ilişkiler güçlü olursa devletler arası bağlarda o kadar kuvvetlenir. Kardeş şehir ilişkileri aslında dünya barışına da katkı sağlıyor. Türkiye ile Kosova arasında zaten farklı bir bağ var. Nilüfer Belediyesi olarak her zaman desteğe hazırız,” diye konuştu. 

Nilüfer hakkında da bilgi veren Bozbey, Bakan Yağcılar ve heyete, hediye ve Nilüfer’i tanıtıcı kitaplar takdim etti.