haber

Mevsimlik işçi çocuklarının yaşamları fotoğraf karelerinde

Sanatın kenti Nilüfer, birbirinden anlamlı sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Genç fotoğrafçı Çağdaş Erdoğan’ın, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Bursa’ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarını konu alan ‘Yersiz’ adlı fotoğraf sergisi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde açıldı. Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki tarlalarda yaşanan dramı gözler önüne seren fotoğraf sergisinin açılışına Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Nilgün Berk, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Feza Soysal, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gül Günaydın ve çok sayıda sanatsever katıldı.

 

Sergi açılışında konuşan Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Nilgün Berk, “Buralarda sosyal haklar yok. Buralarda yasal şartlara uygun şekilde çalışmak yok. Buralarda eşit işe eşit ücret yok. Buralarda elektrik hatta temiz bir içme suyu bile yok. Kadınlarımız aşırı çalışmaktan dolayı hastalanıyor. Birçoğu bebeklerini ölü doğuruyor. Çoğu bebek olumsuz şartlardan dolayı hayatını kaybediyor. Nilüfer Belediyesi olarak bu fotoğraf sergisiyle yola çıkmak istedik. Akademik odalar, sivil toplum kuruluşları ve sendikalarla birlikte en azından bu çocuklarımızın eğitim hakkından faydalanabilmeleri için bir dahaki yaz mevsiminde bir çadır kütüphane veya yaz okulu yapabiliriz. Bu sergi ilk adım olsun istedik. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bizim geleceğimiz. Biz Nilüferli'yiz, gülümsüyoruz, gülümsensin istiyoruz. İşte bu çocuklarımızın da gülümsemesi için ne gerekiyorsa yapalım istiyoruz,” dedi.

 

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının yaşantısına dikkat çekmek istediğini belirten fotoğraf sanatçısı Çağdaş Erdoğan da, “Umarım bu sergiyle birlikte, çocukların geleceklerinin anne ve babalarının ki gibi olmaması için doğru mercilere ve doğru kurumlara ulaştırarak çözüm oluruz. Aksi takdirde bir sergi ve etkinlik olarak kalması beni üzer. İlk fotoğraf karesini çektiğimde Kobanêli bir çocuk bana ‘Bize kimlik çıkartmak için mi bu fotoğrafları çekiyorsun?’ diye sordu. O an kendimden utandım. Çünkü sergi amacıyla gitmiştim. Daha sonra sergi yapmanın bile ağırlığını yaşadım. Orada geçirdiğim üç ay boyunca çok şeyler yaşadım. Ailelerin, gençlerin ve çocukların bu dramı anlaması için mutlaka oralara gidip bir gecelerini o çadırlarda geçirmeli,” diye konuştu.

 

Her fotoğraf karesinin ayrı bir öyküsünün olduğu sergi, 16 Ekim - 20 Kasım tarihleri arasında Nazım Hikmet Kültürevi’nde fotoğraf tutkunları tarafından ziyaret edilebilecek.