haber

Türk mutfağı Nilüfer’de dünyaya tanıtılıyor

Türk Mutfağı ve lezzetinin uluslararası alanda tanıtmak isteyen Nilüfer Belediyesi hünerli elleri ‘Uluslararası Bursa Gastronomi Yemek Yarışması’nda buluşturdu. Cumhuriyet Mahallesi Gazi Pazar Alanı’nda düzenlenen etkinlik sabah saatlerinden itibaren büyük ilgi gördü. Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Lütfü Günenç ve ana sponsorlardan bir olan İnoksan Mutfak Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık’ın da katıldığı etkinlikte ilk olarak Türkiye’deki meslek liselerinden öğrenciler yarıştı. Yöresel malzemelerin kullanılarak Türk mutfağının uluslararası alanda tanıtımının hedeflendiği yarışmada üç gün boyunca 700 kişi hünerlerini sergileyecek. Üniversiteli öğrencilerin de yarışacağı etkinlikte yabancı ülkelerden şefler de hünerlerini sergileyerek ter dökecek.

 

Nilüfer Belediye Başkan Vekili Lütfü Günenç, kurum olarak Türk mutfağının tanıtımı için birçok çalışmaya imza attıklarını ifade ederek, “Misi Yerel Lezzetler Şenliği, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi Mutfak Atölyesi ile biber, enginar, incir şenliklerimiz ve buralarda yapılan yarışmalar bunun en güzel örneğidir. Bu tür organizasyonlar Türk Mutfağı ve yöre insanına önemli ölçüde katkılar yapacaktır. Nilüfer Belediyesi olarak bu tür organizasyonlara detek olmaya devam edeceğiz,” dedi.

 

Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da Bursa’nın gastronomi alanında önemli bir organizasyona imza attığını kaydederek, “Bursa farklılık olarak zengin bir il. Bu alanda da Bursa dünyaya tanıtılmalı. Bu organizasyonla Bursa lezzetini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak” diye konuştu.

 

Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Ümit Yüksel de hedeflerinin yüksek katılımla geniş kitlelere ulaşmak olduğunu söyledi. Organizasyona Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli kurum ve kuruluşlar da destek verdi.