Geçtiğimiz aylarda Nilüfer Belediyesi ve Yeşil Bursa Rahvan At ve Binicilik Kulübü işbirliği ile hizmete giren merkez, rahvan at sevgisini küçük yaşlarda kazandırmak için anaokullarına yönelik sosyal sorumluluk projesi başlattı.


Nilüfer Belediyesi tarafından açılan Nilüfer Doğada At Yürüyüş Parkuru çocukların ve ailelerin çekim merkezi oldu. Gümüştepe Mahallesi’ndeki merkezin yeni konuğu Kayapa Şehit Jandarma Er Eyüp Gürsoy Anaokulu öğrencileri oldu. Rahvan atlar ve doğa ile baş başa, eğlenceli bir gün geçiren çocuklar daha ilk derslerinde atlarla uyum içinde çalıştılar. Yeşil Bursa Rahvan At ve Binicilik Kulübü Başkanı Mustafa Özpınar, rahvan atların yaratılış özellikleri gereği çocuklarla çok iyi anlaştığını ve böylece eğitimleri uyumlu bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi. Nilüfer’deki tüm anasınıflarının ücretsiz olarak merkezden yararlanabileceğini ifade eden Özpınar, “Nilüfer Belediyesi tarafından açılan merkezimizde toplam 15 bin metre uzunluğunda 3 parkurumuz var. Buraya ailece gelecek hayvansever ve doğaseverler için eğitim programları, köy kahvaltısı ve yemek hizmeti de sunuyoruz. Ancak asıl amacımız rahvan atları yeni nesillere tanıtmak ve sevdirmek. Atlar çok özel hayvanlardır. Rahvan atlar eşsiz yürüyüş stilinin yanı sıra tüm atlar gibi insanların hislerini; korku, sevgi, kendine güven veya güvensizliği algılarlar. Özellikle çocuklara karşı çok sakin davranırlar. Atlarla olan bu samimi ilişkinin çocukların gelişimlerine olan katkısı da çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır,” dedi.


Ata sporu olan rahvan atçılığın gelişmesi için bu spora gönül verdiğini ifade eden Rahvan Atçılar İl Temsilcisi Mehmet Barut da “Rahvan atlara ilgisi olanlar Türkiye’nin neresinde olursa olsun gelip bizi bulabiliyorlar. Ancak biz bu sevgiyi toplumun geneline yaymak, kültürümüzü sürdürmek istiyoruz. Çocukların da bu sevgiyi yaşayarak hissederek öğrenmesi bizi mutlu ediyor,” dedi.  Rahvan atçıların Bursa’da kalıcı bir pist ihtiyacı duyduğunu söyleyen Barut, “Bursa, rahvan atçılık konusunda büyük ilerleme kaydediyor. Eğer kurumlarımız bizi bu anlamda desteklerlerse; bakım, üretim ve yetiştirme birimleri, ahırlar ile kalıcı bir pisti Bursa rahvan atçılarının hizmetine sunabilirse, Bursa bu alandaki başarısı ile adından çok söz ettirecek, kültürümüze ve ata sporumuza layık olduğu değeri vermiş olacak,” diye konuştu.