haber

Nilüfer Belediyesi Faaliyet Raporu’na oy birliğiyle onay

Nilüfer Belediyesi 2015 Nisan ayı olağan meclis toplantısı Konak Kültürevi’nde yapıldı. Mecliste birçok madde karara bağlanırken, Denetim Komisyonu Üyesi Beril Tanaçan Ünler, Denetim Raporu hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Mecliste Nilüfer Belediyesi’nin 2014 yılı Faaliyet Raporu hakkında Başkan Mustafa Bozbey üyelere bilgi verdi.

 

Türkiye’nin hava kadar, su kadar, ekmek kadar ihtiyacı olan demokrasinin yerelden gelişmesi için 2014 yılının, kalıcı adımlar atıldığı bir yıl olarak hafızalarda yer alacağını ifade eden Mustafa Bozbey, “2009 yılında başlayan mahalle komiteleri süreci, demokrasi anlayışımızdaki gerçekçiliğimizi göstermesi bakımından önemliydi. Nilüfer’in Türkiye için bir rol model görevi üstlendiği bu konuda, mahalle komitelerinin belediye yönetiminde yazılı olarak karşılığını bulmaya başladık. Türkiye’de ilk kez, Meclis’te adeta bir devrim niteliğinde adımlar attık. Kurduğumuz 9 çalışma komisyonunun görev yetki ve esaslarını, meclisimizin kararıyla Türkiye’de ilk kez belirledik. Bu meclis komisyonlarının ana görevlerinden biri de ilgili müdürlükleri, belirli aralıklarla izleme ve değerlendirmeye tutmanın yanısıra belediye hizmetlerinde mahalle komiteleri ile değerlendirmede bulunmak ve tartışmaktır. Demokrasiyi yerelden yeşertecek Nilüfer Modeli’nin ana unsurlarından biri olan Nilüfer Belediyesi Halk Evi’ne de 2014 yılında geçtik. Türkiye’de yine ilk kez, örnek bir çalışmaya imza atarak, vatandaşla milletvekillerini Halkın Evi’nde buluşturmaya başladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gurubu bulunan tüm partilerin Bursa milletvekilleri, yeni hizmet binamızda kendileri için ayrılan odalarda vatandaşlarımızla bir araya gelebiliyor. Böylelikle halk, “Halkın Evi”nde, kendi oylarıyla seçilen milletvekillerine derdini anlatma olanağı buluyor” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelerle rol model olarak Türkiye’de mercek altına alındıklarını kaydeden Başkan Bozbey, “ 2014 yılında yoğun bir çalışma sonucunda 2015-2019 Stratejik Planını hazırladık. Demokrasi kenti Nilüfer’de, halkımızın karar süreçlerine katılımına verdiğimiz önem çerçevesinde, stratejik plan çalışmalarımızı sürdürürken, düzenlediğimiz çalıştaylar ve gerçekleştirdiğimiz dış paydaş anketi ile “katılımcılık” anlayışımızı üst seviyede uyguladığımıza inanıyorum. Nilüfer’in kurulduğundan bugüne geçen 28 yıllık sürecindeki başarılar ve kazanımlar, elbette ki, belediyemizin çalışanlarının özverisi,  Nilüferliler’in desteği ve sivil toplum kuruluşlarımızın yanımızda olması ile mümkün olabildi. Ayrıca, bugüne kadar hizmet eden Nilüfer ve Büyükşehir Belediye başkanlarının da katkıları büyük. Her birine ve tabii ki sizlere, kentimize sunduğunuz hizmetler ve emek için tek tek teşekkür ederim” diye kaydetti.   

Başkan Bozbey’in sunumunun ardından Meclis Başkan Vekili Nilgün Berk’in oylamaya sunduğu 2014 Faaliyet Raporu oy birliğiyle kabul edildi.

 

Encümen ve İhtisas Komisyon üyeleri belirlendi

Mecliste ayrıca encümen ve ihtisas komisyon üyelerinin seçimi de yapıldı. Gizli oylama üzerine yapılan seçimlerde encümen üyeliklerine, Naci Kale, Zekeriya Işık ve Muhammet Aydın seçildi. İhtisas Komisyonları seçimlerinde ise Plan Program Bütçe Komisyonu üyeliklerine Beril Ünler, B. Hacer Bilici, Rahşan Duygu Tursun, Atakan Çorbacı, Gökhan Yıldız, İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyeliklerine Turgay Erdem, Gizem Elmas, Fırat Emiroğlu, Hanife Demirezen Güler, Celil Çolak, Hukuk Komisyonu üyeliklerine Nilgün Berk, Pınar Göz, Ferhat Yıldırım, Ali Kızılkaya, Numan Çakır, Sağlık ve Spor Komisyonu üyeliklerine Ali Uçar, Atakan Çorbacı, Ahmet Kılıç, Naci Kale, M. Uğur Karabaş, Eğitim Bilim ve Teknoloji Komisyonu üyeliklerine Aysel Okumuş, Rahşan Duygu Tursun, Beril Ünler, Muhammet Aydın, Halidun Kurdal, Kültür Sanat ve Turizm Komisyonu üyeliklerine Fırat Emiroğlu, Gizem Elmas, Pınar Göz, Beril Ünler, Ali Önder, Katılımcılık Eşitlik Komisyonu üyeliklerine Pelin Sevgi, Berna Hacer Bilici, Aysel Okumuş, Nilgün Berk, Başak Hekimoğlu, Çevre ve Kırsal Alan Komisyonu üyeliklerine Hanife Demirezen Güler, Lütfi Günenç, Pelin Sevgi, Kemal İvgen, Mihrimah Kocabıyık, Ticaret ve Sanayi Komisyonu üyeliklerine ise Zekeriya Işık, FerhatYıldırım, Lütfü Günenç, Mustafa Öztürk, Orhan Çiçek seçildi.

 

Nilüfer Meclisi’nden eski başkanlara vefa

Nilüfer Belediye Meclisi’nde ayrıca anlamlı bir karara daha imza atıldı. Çevre ve Kırsal Alan Komisyonu’nun raporu sonucu Nilüfer’deki isimsiz sokak ve caddelere Nilüfer ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkalığı yapmış kişilerin isimlerinin verilmesi kararı alındı. Buna göre belirlenecek sokak ve caddelere Nilüfer’de başkanlık yapan Ziya Güney, Faruk Baykal, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan Ekrem Barışık, Teoman Özalp, Erdem Saker, Erdoğan Bilenser ve Hikmet Şahin’in isimlerinin verilecek. Konuyla ilgili konuşan Başkan Mustafa Bozbey, Bursa ve Nilüfer’e hizmet eden isimlere şükranlarını sunduklarını belirterek, isimlerinin yaşatılması için önemli bir karara imza attıklarını belirtti.

 

Başkan Bozbey’den Savcı Kiraz’ın öldürülmesine tepki

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yönelik terör saldırısını da kınayan Başkan Bozbey, “Yine bir cinayet, yine bir şehit ve bunlarla birlikte şehrin bir anda karanlığa gömülmesi hakikaten bizlerin gelecekle ilgili kaygılarını artırmıştır. Bu anlamda özellikle savcımızın şehit edilmesi dolayısıyla terörü lanetliyoruz. Meclis adına şehidimizin ailesine, yakınlarına ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum. Umarım bundan böyle bu tür olayların olmayacağı, insanların birbirlerini iyi anlayacağı ve anlaşacağı, kimseyi ötekileştirmeyeceği, barış ve dayanışma içinde bir toplum olarak yaşamımızı sürdürürüz” dedi.

 

Türkiye’de önceki gün yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili olarak ise Bozbey, “Yaşanan olay üçüncü dünya ülkelerine örnek olmuştur. Ancak bu güçlü ülke aradan 24 saatten fazla geçmesine rağmen hala daha şartelleri indirilen ya da elektriği kesilen, ya da başka bir şey olan, 77 ilin bir anda karanlığa gömülmesi açığa kavuşmuş değil. Bu olaydan hepimiz yara aldık. İnsanlar üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Birçok hizmet aksadı. İnanıyoruz ki böyle bir süreçte yakın zaman içinde topluma hem savcımızın katilleri ya da teröristlerin arkasında kim olduğu açıklanır. Yine eş zamanlı olarak ülkenin karanlığa gömülmesine neden olanlar da açıklanır diye düşünüyorum. Çünkü hepimiz bu toplumun bireyleriyiz. Geleceğimizi görmek ve mutlu olmak zorundayız. Ama kaygılarımızın daha da arttığını söylemeden geçemeyeceğim” diye konuştu.