haber

Nilüfer Belediyesi kent belleğine iki kitap daha kazandırdı

Nilüfer Belediyesi ayrıca “Odryses’ten Nilüfer’e Uluslararası Nilüfer Sempozyumu” kitabını da hazırlayarak kent belleğine kazandırdı. Başkan Bozbey, “Nilüfer, tarihi değerlerini koruyup sahip çıkan kentler arasında da lider olacaktır” dedi. 


Nilüfer Belediyesi, Bursa’nın tarihine ışık tutuyor. Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan ve kökleri 8 bin 500 yıl öncesine dayanan Nilüfer’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle, Nilüfer Belediyesi, Bursa Müzeler Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanlığı tarafından 2015 yılında başlatılan Arkeolojik Kültür Envanteri çalışmaları Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Mustafa Şahin tarafından derlenerek kitap haline getirildi. Nilüfer Kültür Envanteri Dizisi adını taşıyan kitabın tanıtımı Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde gerçekleştirildi.


1 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ


Tanıtım toplantısı, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Damar, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Mustafa Şahin, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, projeye katkı veren Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu üyesi öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.


Nilüfer’in kültür, sanat, eğitim, bilim ve spor kenti özelliklerine “tarih kenti Nilüfer” ibaresini eklediklerini kaydeden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Kültür envanteri çalışmamız için Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tarih ve Turizm Bürosu’nun, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanlığı ile birlikte 2015 yılında başlattığı yüzey araştırmasında önemli bulgular elde edildi. Yaşadığımız topraklar ve birlikte soluk alıp verdiğimiz bu kentin geçmişine ilişkin bilimsel verileri, derli toplu bir şekilde, belediyemiz yayınları arasına katmak için yaklaşık 50 kişilik ekip, bir yılı aşkın süredir inanılmaz bir çaba gösterdi” dedi. Serinin ilk kitabı için Nilüfer’in 23 mahallesinde incelemelerde bulunulduğunun altını çizen Bozbey, kitapta 2015 yılı yüzey araştırmalarında tespit edilen kültür varlıklarına yer verildiğini söyledi.


Nilüfer Kültür Envanteri Dizisi ile birlikte Nilüfer Belediyesi tarafından 2015 yılında  düzenlenen ‘Odryses’ten Nilüfer’e Uluslararası Nilüfer Sempozyumu’nun bildiri kitabının da tanıtımının yapıldığı toplantıda Başkan Bozbey, Nilüfer’in Bursa’nın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu söyledi. Mustafa Bozbey, “Yeni bir kent’ algısı bulunan Nilüfer’in, aslında çok köklü bir tarihi ve farklı birçok rengi olduğu bilimsel veriler ve çalışmalar ışığında aydınlanmış oldu. Bursa’nın esas kuruluş alanının Nilüfer olduğunu da değerlendirdiğimiz zaman 8 bin 500 yıllık tarihi burada yaşıyoruz ve görüyoruz. Bugün Akçalar’da Aktopraklık mevkiinde yapılan araştırmalarda o dönem yaşanan ilişkileri gösteren birçok bilgiye rastlanmıştır. Tabii ki geçmişten günümüze Nilüfer’in çok geniş bir yelpazede ele alındığı “Odryses’ten Nilüfer’e Uluslararası Nilüfer Sempozyumu” tüm bu çalışmaları bilimin ışığıyla adeta taçlandırdı. 5 ülkeden ve Bursa’nın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli kentlerinden toplam 70 katılımcı, araştırma alanı sadece “Nilüfer” olan 50 bildiri hazırladı. Sempozyum çerçevesinde, bilim insanlarımızın, araştırmacılarımızın; tarihten arkeolojiye, deprem biliminden mimariye ve halk kültüründen hayvancılığa dek uzanan çeşitli konularda sunduğu bu yayın da kent belleğine önemli bir katkıdır” diye konuştu.  


“NİLÜFER TARİHİNİ KORUYAN LİDER KENT OLACAK”


2015 yılında yapılan yüzey çalışmalarında tarihi yapıların, yılların ihmali ve hak ettiği değeri görememesi nedeniyle bir kısmının zarar gördüğünün tespit edildiğine dikkat çeken Bozbey, “Maalesef toplumumuzda tarihe karşı duyarlılığın ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Yurtdışına çıktığımızda neden 300-400 yıllık yapıları korumuşlar da biz binlerce yıllık bu tarihe sahip çıkamamışız, ortadan kaldırmak için çeşitli bahaneler üretmişiz ve sonuçta biz kaybetmişiz. Birileri cadde açmak için 800 yıllık binaları yıkarken üzgünüm ki biz alkış tuttuk. Nilüfer Belediyesi’nin anlayışı da tam da bu noktada son derece önemlidir. Nilüfer de dahil olmak üzere yüzlerce, binlerce yıllık eserlerin nasıl tahrip edildiğini görmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Mahallelinin her gün önünden geçtiği ancak hangi kültüre, hangi medeniyete ait olduğunu bile bilmediği eserler de var. İşte bu eserlerin vakit kaybetmeden kayıt altına ve dolayısıyla koruma altına alınması için bu çalışmanın farklılığı ortaya çıkmış oldu” şeklinde konuştu.


Bozbey, “Halkımızın sahip olduğu tarihi değerler hakkında bilinçlenmesi için bir kıvılcım işlevi gören bu çalışmaların yarattığı etkinin kısa sürede daha da büyüyüp genişleyeceğine inanıyorum. Ve umuyorum ki Nilüfer, tarihi değerlerini koruyan onlara sahip çıkan örnek kentler arasında da lider olacaktır” dedi. 2015 yılında başlatılan çalışmaların bu yıl da Gölyazı’nın farklı noktalarına yayılarak devam edeceğini kaydeden Başkan Bozbey, Gölyazı Arkeopark düzenlemesine kısa sürede başlayacaklarını söyledi. Amaçlarının Gölyazı’yı dünyaya tanıtmak olduğunu da söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, geçtiğimiz günlerde Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA)’nın değerlendirmesinde Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken 30 kasaba arasında Türkiye’den sadece Gölyazı’nın bulunduğunu kaydetti. Dünyanın en saygın gazeteleri arasında yer alan The Telegraph’ta JATA’nın haberine yer verildiğini belirten Bozbey, bölge halkının da Gölyazı’ya sahip çıkması gerektiğini vurguladı.


Her iki kitabın hazırlanmasında da büyük katkıda bulunan Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Mustafa Şahin de  "Nilüfer’in, Bursa'nın en eski ilçelerinden biri olduğunu yapılan bu araştırmalar ortaya koydu. Akçalar ve Badırga'da bulunan höyükler Nilüfer'in geçmişinin prehistorik çağlara uzandığını çok açık ve net bir şekilde göstermektedir" dedi. Şahin, Nilüfer'in tarihi zenginliğini ortaya koymak için ikinci kitap çalışmalarına da başladıklarını kaydetti.


ÖZEL PUL ÇIKARILDI


Nilüfer Belediyesi, kazıları ve çalışmaları daha geniş çevrelere duyurmak ve kalıcılaştırmak amacıyla PTT Genel Müdürlüğü’yle anı pulları da çıkardı. Bu pullar da tanıtım toplantısında paylaşıldı.