Nilüfer Belediyesi sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyerek, ev ve kişisel bakım hizmetini başlattı. Projenin tanıtımı Nilüfer Belediyesi’nde Başkan Mustafa Bozbey tarafından düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.

Projeyi Yaşlılara Saygı Haftası’nda duyurmak istediklerini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Yaşlılarımız bizim bugünümüzü oluşturan değerlerimizdir. Onların deneyimlerinden öğreneceğimiz çok şey var. Çünkü yaşlılarımız ulus ve kent yaşamının hafızasıdır. Ben yaşlılarımızı dinlemeyi, onların deneyimlerinden yararlanmayı çok önemsiyorum. Bu nedenle ayrı bir proje kapsamında Nilüfer’de yaşayan yaşlılarımızla bir sözlü tarih çalışması hazırlığımız söz konusu. Onlarla konuşup bir dokümantasyon çalışması gerçekleştireceğiz; bunu da paylaşmak istiyorum,” dedi.

Son zamanlarda ülkemizde STK’ların da bu alanda çalışmalar yaptıklarını gözlemlediklerini belirten Başkan Mustafa Bozbey, “Ev ve Kişisel Bakım Hizmetleri” adı altında başlattığımız yeni çalışmamızda amacımız, yaşlı ve ya fiziksel kısıtlamalar yaşayan kişilerin insanlık onuruna yakışır bir biçimde yaşamlarını sürdürebilmelerine destek olmak. Bu çerçevede yaşlılık, yalnızlık, hastalık gibi çeşitli nedenlerle kişisel temizliklerini ve ev temizliklerini kendileri yapamayan ya da yetersiz kalan Nilüferliler’e, kurduğumuz profesyonel ekiple destek olmaya başladık. Pilot çalışmalarını Aralık ve Ocak aylarında yaptığımız çalışmalarımızı, Şubat ayının son haftasında yaşama geçirdik,” diye kaydetti.

Bu proje kapsamında önce ev ve kişisel temizlik konularında desteğe ihtiyacı olan kişilerin ekip tarafından evlerine gidilerek tespit çalışması yapıldığını dile getiren Başkan Bozbey, “Ekibimizin ziyaretinden sonra, hizmetimiz kapsamında ihtiyaç neyse, o duruma göre bir program oluşturuluyor. Ardından gereken sıklıkta hizmetimiz gerçekleştiriliyor. Şimdiye kadar Başkan Nilüfer’i Dinliyor Projesi kapsamında, mahallelerde çalışan ekibimizden, muhtarlıklardan ve Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nün işbirliği ile aldığımız ihbarları değerlendirdik. Sonuç olarak bu kısa sürede 106 eve ulaştık, bunlardan 36’sının ihtiyaç sahibi olduğunu belirledik ve hizmet sunduk. Bu hizmet kapsamında ihtiyaç sahibi olan kişiler ve çevresinde böyle kişilerin olduğunu bilen yurttaşlar, Nilüfer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün ilgili birimine, 444 16 03 numaralı telefondan, 1851 dahili hattını çevirerek ulaşabilirler,” diye konuştu.