haber

Nilüfer Belediyesi’nden Uluslararası Karikatür Yarışması

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında “Savaş ve Barış” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması düzenleyen Nilüfer Belediyesi, Anadolu Karikatürcüler Derneği ile protokol imzaladı. Protokole imza atan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında “Savaş ve Barış” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması düzenleyerek barışın evrenselliğini karikatürlere yansıtmak istediklerini belirtti. Başkan Bozbey, yarışmanın karikatür sanatının gelişmesine de katkıda bulunacağını belirterek bu yarışmayı geleneksel hale getirmek istediklerinin altını çizdi.


Yarışmayı Nilüfer Belediyesi ile birlikte düzenleyen Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı Ahmet Aykanat da internet üzerinden düzenlenen yarışmanın Avrupa Karikatürcüler Federasyonu tarafından en iyi yarışma kategorisinde değerlendirildiğini belirtti. Yarışmaya katılımın 3 Mart’ta sona ereceğini belirten Aykanat, yarışmanın amatör ve profesyonel tüm katılımcılara açık olduğunu ve “Savaşı ve Barış”ı anlatan tüm eserlerin değerlendirileceğini söyledi.

 

Başvuru şartları

En fazla üç karikatür ile yarışmaya katılabilecek olan yarışmacılar çalışmalarını 300 dpi JPG formatında ve A4 boyutunda anatoliancartoon@gmail.com adresine gönderebilecek. Yarışmaya gönderilen karikatürlerin yayınlanmamış olma şartı yok ancak başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor. Benzer ve kopya tespiti için gönderilen karikatürler www.anadolukarikaturculerdernegi.org web sitesinde 3-6 Mart 2015 tarihleri arasında yayınlanacak. Bu tarihten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmayacak. Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı Ahmet Aykanat, Mehmet Kahraman, Cüneyt Şenyavaş, Kemal Akkoç, Halit Kurtulmuş ve Nilüfer Belediyesi’nden 2 temsilcinin yer alacağı jüri, 9 Mart 2015 Pazartesi günü toplanarak değerlendirme yapacak.


Yarışmada birinciye 1000 dolar, ikinciye 700 dolar, üçüncüye 500 dolar, mansiyon alanlara da 100’er dolar ödül ve plaket verilecek.