haber

Nilüfer’de atölyelere okur ilgisi

Bursa’da kültür sanatın merkezi olan Nilüfer Belediyesi atölye çalışmalarıyla kente yeni bir soluk daha getiriyor. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde başlayan ‘Herkesin Bir Yazarı Olmalı’ ve ‘Görsel Dil ve Kurmaca Yazın’ atölyeleri Nilüferli sanat tutkunlarından büyük ilgi gördü.

 

Herkesin Bir Yazarı Olmalı atölyesi, yazar, öykücü, eleştirmen ve editör Feridun Andaç eğitmenliğinde gerçekleştiriliyor. Atölyede dünyadan ve Türkiye'den usta yazarların eser okumaları yapılıyor ve katılımcılara kendi yazarlarını seçme yöntemi gösteriliyor. Karşılıklı tartışmaya ve yorumlamaya dayalı bir çalışma biçimiyle gerçekleştirilen atölye toplam sekiz hafta sürecek.

 

Görsel Dil ve Kurmaca Yazın Atölyesi de eğitmen Pelin Yılmaz tarafından gerçekleştiriliyor. "İnsanın kendini anlatmasının sayısız yolu vardır" düşüncesiyle yola çıkılan atölyede görsel sanatların yazınsal yaratılarla olan kadim ilişkisi tartışılıyor. Metinsel anlatımda zaman, olay örgüsü, bakış açısı, mekân kullanımı ve diğer anlatım teknikleri görsel sanatlar açısından ele alınarak işlenecek. Bu atölye de sekiz hafta sürecek.