haber

Nilüfer’de DOSAB Termik Santrali'ne hayır!

Bursa’da bir süredir tartışmalara yol açan DOSAB Termik Santrali Nilüfer’de de ele alındı. Nilüfer Kent Konseyi tarafından 3 Fidan Parkı’nda düzenlenen panelle, ABD’nin New York kentinde düzenlenecek BM İklim Değişikliği Zirvesi öncesi Bursa DOSAB'ta kurulması planlanan kömürlü termik santralin, insan ve çevre üzerindeki etkileri tartışıldı. Panele dinleyici olarak Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı. Panel öncesi Praksis Grubu konser vererek, geceye katılanlara keyifli anlar yaşattı. Konserde termik santrallere karşı grup şarkılarla mesaj verirken, izleyenlerde hep birlikte eşlik etti.

 

Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay’ın moderatörlüğünde başlayan panelde ilk olarak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa İl Temsilcisi Dr. Efsun Dindar söz aldı. Konuşmasında kömürlü termik santrallerin çevreye olan etkisine değinen Dindar, “Bu tür çevresel projelerde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu çok önemlidir. Türkiye’de ÇED raporu resmi bir prosedür olarak değerlendiriliyor. Türkiye’de, ilgili bakanlığa sunulan ÇED raporlarının yüzde 97’si kabul ediliyor. DOSAB’da ÇED süreci devam ediyor. ÇED raporlarında halkın raporları çok önemlidir. OSB bölgesi olduğu için burada halkın katılımı yönetmeliklerce bakanlık inisiyatifindedir. Burada maalesef halkın katıldığı bir toplantı yapılmamıştır. Bu proje domine etkisi yapabilir. Termik santrallerde çevresel etkilerin en büyüğü hava kirliliği daha sonra sera gazı emisyonları, su, toprak kirlilikleri ve küresel ısınma ile iklim değişikliği olarak görülmektedir,” dedi.

 

Bursa Tabip Odası Temsilcisi ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ise, termik santrallerin insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi. Termik santrallerin etkisinin yüz kilometreye kadar ulaşabildiğine dikkat çeken Pala, “Kömürlü termik santraller insan sağlığı açısından baş belasıdır. Eğer bir insan termik santralin olduğu bölgede yaşıyorsa çocuklarda astım, yetişkinlerde ise akciğer kanseri riski büyük ölçüde artmaktadır. Ayrıca bu tesislerde çalışanlarda da genetik ve üreme problemleri sıkça görülmektedir. Türkiye’de bir yılda trafik kazasında dört bin kişi ölüyor. Trafik, Türkiye’de en büyük sorun iken, bir yılda kömürlü termik santralinin etkilerinden dolayı yedi bin dokuz yüz kişi hayatını kaybediyor. Bursa, kanser ölümlerinin en yüksek olduğu illerden bir tanesi. Sanayi şehri olan Bursa’da bir de termik santraller baş belası olursa, birileri kâr elde edecek derken, çoğu masum insan da hayatını kaybedecek,” diye konuştu.

 

TMMOB Bursa İKK Sekreteri Remzi Çınar, kurum olarak termik santrallere her zaman karşı olduklarını belirterek, “DOSAB da sanayici doğalgaz ile ürettiği buharı kömürle üretmek istiyor. Böylece, buhar ihtiyacını ucuz elde edecek. Yerli enerji kaynakları kullanılırken bilinçli hareket edilmesi gerekir. Bu projenin Bursa’nın göbeğinde olması son derece yanlıştır. Sanayici ucuz buhar istiyorsa, halk da temiz hava, çiftçi tarım, turizmci de kar yağmasını istiyor,” ifadelerini kullandı.

 

Panelde ayrıca Bursa Barosu Çevre Komisyon Başkanı Av. Eralp Atabek, hukuksal süreç, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, tarımsal etkiler ve DOĞADER Başkanı Murat Demir ise termik sürecinin eylemselliği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

Gece de ayrıca panelistler katılımcıların sorularını da yanıtlayarak, pek çok konuya ışık tuttu.