Nilüfer Kent Konseyi tarafından Gezi olaylarının birinci yıldönümü, olayların simgesi haline gelen “Kırmızılı Kadın”  yürüyüşü düzenlendi. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda başlayan yürüyüşte kırmızı giysiler giyen kadınlar, hükümet uygulamalarını protesto etti.  Kırmızı baretler de giyen kadınlar Soma’da yakınlarını kaybeden ailelere de “Yalnız Değilsiniz” mesajı yolladı. Yürüyüş sırasında “Eşitlik Adalet Özgürlük İçin Diren Kadın” pankartı açan kadınlar, ellerinde “ Eşitlik Yoksa Aşk da Yok”, “Direne Direne Kazanacağız”, Korkmadık Korkmayacağız” yazılı dövizler taşıdılar. Kadınlarını yürüyüşüne çevrede bulunan diğer yurttaşlar da alkışlarla ve araçlarının kornalarıyla destek verdi.

 

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda başlayan yürüyüş Üç Fidan Parkı’na kadar devam etti. Nilüfer Belediyesi Gençlik Meclisi Tiyatro Kumpanyası’da tahta bacaklar üzerinde yürüyerek etkinliğe renk kattı. Topluluk polis ve kırmızılı kadın kostümü giyerek temsili olarak polisin uyguladığı orantısız gücü protesto etti.

 

Yürüyüşün ardından Gezi olayları nedeniyle düzenlenen forumların ikincisi “Direniş Kadın mıdır?” başlığıyla yapıldı. Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay yaptığı konuşmada Konsey’in düzenlediği formlar hakkında kısa bir bilgi verdi. Foruma Sosyalist Feminist Kolektif adına Mehtap Doğan, Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı adına Avukat Esra Baş Erbaş, Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Gönüllüsü Esen Özdemir katıldı. Forumun moderatörlüğünü ise Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Canan Kızılaltun yaptı. Konuşmacılar kadının Gezi sürecinde oynadığı rolü, kadının toplumdaki yeri, kadın eşitliği, kadına yönelik şiddet, cinsiyet ayrımcılığı gibi konuları değerlendirdiler ve dinleyicilerin sorularını yanıtladılar. Forumun sonunda Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Helvacı da konuşmacılara plaket takdim etti.


Etkinliğin sonunda Gezi olaylarını anlatan film gösterimi yapıldı.