haber

Nilüfer’in 2017 yılı bütçesi 355 milyon lira

Nilüfer Belediye Meclisi, Nilüfer Belediyesi’nin 2017 Mali Yılı Bütçesi, 2017-2019 Yılları Stratejik Planı ve 2017 Yılı Performans Programını görüşmek üzere toplandı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Nilüfer Belediyesi’nin 2017 yılı için öngörülen bütçesi 355 milyon lira olarak CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

 

Bozbey: Amacımız denk bütçe

Bütçe ile ilgili oylama yapılmadan önce konuşan Başkan Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak 12 kuruma pay ödediklerini söyledi. Başkan Bozbey, “Kültür Turizm Tanıtma Birliği, Kalkınma Ajansı ve İller Bankası gibi kurumlara yönetim giderleri adı altında pay aktarıyoruz. Toplama baktığınızda 10 milyon lira civarında bir payı dış kurumlara her yıl ödüyoruz” diye kaydetti.

 

Nilüfer Belediyesi’nin cari gider ile yatırım giderlerini dengelemeye çalışan bir kurum olduğunu ifade eden Başkan Bozbey, “Zaman içinde yatırımlar arttıkça cari giderlerin artışları da fazlalaştı. Günümüzde bu oran cari giderler lehine ağırlık kazanmaya başladı. Çünkü yaptığınız tesise bir de bakımı, onarımı, genel giderleri ve personel gideri ekleniyor ve sürekli cari gider artmış oluyor. Onun için bazı projeleri yap-işlet-devret modeliyle yapıyoruz. Çünkü böyle giderse yatırım harcamaları giderek bütçe içinde azalacak, cari harcamalar fazlalaşacaktır. Nilüfer Belediyesi olarak şu anda yüzde 60 seviyesinde cari harcamalarımız devam ediyor. Diğer harcamalarımız da yatırım harcamaları. Amacımız, denk bütçe olmasını sağlamaktır. Bunu da hep birlikte takibini yaparak gerçekleştireceğimizi biliyorum” dedi.

 

Bozbey: Eğitime 7 yılda 40 milyon lira harcadık

Eğitim, bilim, kültür sanat ve sporla fark yaratma anlayışında olduklarını vurgulayan Başkan Bozbey, “Bu farkı ortaya koyarken de sorumlu olmadığımız halde pek çok projeye katkıda bulunduğumuzu belirtmek istiyorum. Örneğin sadece eğitime 7 yılda 40 milyon lira civarında bütçe ayırdık. Sorumluluğu olmadığı halde eğitime bu denli katkı sağlayan bir kurumdur Nilüfer Belediyesi. Biz bu bütçeyi ayırırken bazı fiziki projelerimizi de ya öteledik ya da geciktirdik. Türkiye’de ilk kez bizim başlattığımız eğitime yapılan önemli katkılardan biri de yardımcı personeldir. Okul yapıyoruz, okulların bahçelerini, bakım ve onarımlarını yapıyoruz. Okul yaptırmak için hayırsever buluyoruz” dedi.

 

Bozbey, Ertuğrul ve Üçevler Mahallelerine hayırseverler desteğiyle okul kazandırmak için çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Okul ihtiyacı varsa ya da okulların ihtiyaçları varsa bunu yapma zorunluluğunu kendimizde görüyoruz. Her ne kadar okullara yaptıklarımızın karşılığını okul müdürleri ifade etmeseler de biz okul müdürlerinin geçici olduğunu bildiğimiz için Nilüferli çocuklarımız için bunu yapıyoruz. O müdürler Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı katkıları yok sayarak başkalarını öne çıkarıyorlar. Bu şekilde Milli Eğitime hizmet ettiğini düşünen o yetkili müdürler bizim için hiç önemli değil. Artık okul müdürleri yavaş yavaş siyasetin önderleri olmaya başladılar. Bizim eğitim üzerinde siyasetle anlayışımız yok. Eğitimde siyaset olmaz. Onlar Nilüfer Belediyesi’ni anmasalar da, takdir etmeseler de biz yine de çocuklarımız için o okullara hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Stratejik planı katılımcılıkla revize ettik”

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, meclis toplantısında revize edilen 2017-2019 Yılları Stratejik Planı’na ilişkin de konuşma yaptı. Nilüfer Belediyesi’nin dünyada yaygınlaşan ‘Stratejik yönetim’ anlayışını, Türkiye’de ilk kez uygulayan belediye olduğunu vurgulayan Başkan Bozbey, şöyle konuştu: “2017-2019 dönemi için, yine katılımcılık anlayışıyla, Mahalle Komitelerimizi de dâhil ederek düzenlediğimiz toplantıların da ışığında stratejik planımızı güncelledik. Nilüfer’i 16 bölgeye ayırarak, ihtiyaç öncelikli olarak, stratejik planı revize ettik. Bu alanları birbiriyle yakın ve birçok fiziki konuyu paylaşabilecek alanlar olduğu için ayırdık. Bu şekilde hem işletme hem ulaşım açısından daha doğru olacağını düşündük. Stratejik planın revize edilmesinde katkısı olan çalışma arkadaşlarıma, muhtarlarımıza, mahalle komitelerimize gönülden teşekkür ediyorum” dedi. Hedeflerinin bütçe ve stratejik planın denkliği olduğunu vurgulayan Başkan Bozbey, Nilüfer’in 2015-2019 Stratejik Planı’nın da gelişen ve değişen koşullar nedeniyle güncellendiğini vurguladı.

 

Bütçede en büyük pay ulaşıma

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediyesi’nin 2017 mali yılı bütçesi oylamaya sunuldu. Oylamada CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla bütçe 355 milyon lira olarak kabul edildi. Bütçede en büyük pay her yıl olduğu gibi 59 milyon 423 bin lira ile Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne ayrıldı. Fen İşleri Müdürlüğü’ne 50 milyon 250 bin lira, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne de 44 milyon 211 bin lira pay ayrıldı.

 

2017 yılı bütçesinin Nilüferlilere hayırlı olmasını dileyen Başkan Mustafa Bozbey, “İnanıyorum ki bu bütçeyle birlikte daha güzel hizmetleri hep beraber vereceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Bozbey, tüm meclis üyelerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliğine de davet ederek “Kol kola bu coşkuyu hep beraber paylaşalım istiyoruz” dedi.