haber

Nilüfer Müzik Festivali 75 bin kişiyi buluşturdu

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ve Türkiye’de bir kamu kurumu tarafından yapılan en büyük festival olan Nilüfer Müzik Festivali 3 gün boyunca 75  bin kişiye Balat Atatürk Ormanı’nda doyumsuz bir müzik ziyafeti yaşattı. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen festivalde 60 bin katılımcıyı ağırlayan Nilüfer Müzik Festivali bu yıl katılımcı sayısını 75 bine çıkardı. Festivale Türkiye’nin bir çok ilinden gelen müzik severlerin yanı sıra Yunanistan ve Gürcistan’dan da büyük ilgi gösterildi. 18 farklı ülkeden toplam 128 sanatçının yer aldığı Nilüfer Müzik Festivali 2 Eylül’de başladı 4 Eylül’de muhteşem bir finalle sona erdi.

 

NİLÜFER’E ÜNLÜ YAĞDI

 

Türkiye’nin dört bir yanından müzik tutkununun akın ettiği Nilüfer Müzik Festivali’nde 5 bin kişi kamp alanında çadır kurdu. 3 ayrı sahnede 28 canlı performansın gerçekleştiği festivalde bin 530 dakika boyunca müzik vardı. Türkiye’den ve yurtdışından çok sayıda ünlü isim, müzik severlere keyif dolu anlar yaşattı. Festivalin birinci gününde İlhan Erşahin's İstanbul Sessions, Kaan Tangöze ve Hey! Douglas sahne aldı. İlginin daha da arttığı ikinci günde toplam 13 performans gerçekleşti. Palmiyeler, Flört, Sena Şener, Kalben, Yok Öyle Kararlı Şeyler, Shefita, Can Gox, La chiva Ganvita, Gaye Su Akyol, Kultur Shock Babazula Ft. Seyyal Taner, Barış K ve ünlü rock grubu Duman sahne aldı.

 

BOZBEY: İYİ Kİ MÜZİK VAR

 

Festival alanında katılımcılarla ve stant açanlarla bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, barış içinde geçen bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Festivalde çalışmalarını ve ürünlerini paylaşan kadın dernekleri ve üreticilere teşekkür eden Bozbey, “Türkiye’nin en önemli organizasyonu olan Nilüfer Müzik Festivali’nde bu güzel ortamın sürdürülebilir olması, gençlerimizin barış içerisinde sadece müzik dinliyor olması bizi çok mutlu etti. Burada, kimliği kişiliği inancı ne olursa olsun tüm güzel insanlar, müzik dinlemek için, sadece barış, insanlık ve dostluk adına konser alanlarını doldurdu. Bursa’nın yanı sıra şehir dışından ve yurtdışından gelerek festivalimize katılan tüm müzik tutkunlarını gönülden kutluyorum. Alanında en büyük ve daha da büyümeye aday bir organizasyona ev sahipliği yapmanın da onurunu ve gururunu yaşıyoruz. İyi ki müzik var” dedi.

 

İŞARET DİLİ İLE KONSER

 

Nilüfer Müzik Festivali’nin üçüncü gününde 12 konser verildi. Manuş Baba ile başlayan ikinci günde Pinhani grubu da hayranlarıyla buluştu. Gençlerin büyük ilgi gösterdiği Pinhani konserinde çok özel anlar da yaşandı. Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Engelliler Hizmet Birimi’nin festival alanında düzenlediği İşaret Dili Atölyesi’ne katılanlar Pinhani’nin, “Yitirmeden”  isimli şarkısına işaret diliyle eşlik ettiler.

 

DOLU DOLU MÜZİK

 

Festivalin üçüncü gününde Deniz Tekin, Mydy Rabycad, Kolektif İstanbul, La Sra. Tomasa. The Ringo Jest gibi gruplar da sahne alarak katılımcılara müzik keyfi yaşattı. Balat Atatürk Ormanı’nın eşsiz doğası eşliğinde gerçekleşen festival kapsamında Lübnanlı rock grubu Mashrou’ Leila da konser verdi. Alternatif müzik sahnesinin heyecan verici topluluklarından Ayyuka’nın konseri de festivalde büyük coşkuya sahne oldu.

 

OSCAR’DAN DANS ŞÖLENİ

 

Nilüfer Müzik Festivali’nin en çok ilgiyi çeken gruplarından biri de Belçikalı elektronik pop grubu Oscar and the Wolf oldu. Büyük bir hayran kitlesine sahip olan grup sahneye çıkınca izleyicilerdeki coşku da arttı. Grubun solisti Max Colombie'ın çıplak ayakla sahneye çıktığı konseri izleyenler, muhteşem bir ziyafet yaşadı. Oscar and the Wolf’un ardından konser veren Ceylan Ertem de güçlü ekibi ve sahnesiyle seyirciyi mest etti

 

KAPANIŞ KONSERİ ATHENA’DAN

 

On binlerin birbirinden farklı müzikleri dinleme fırsatı bulduğu Nilüfer Müzik Festivali’nin kapanış konserini Athena verdi. Sevilen grup, alanı tıklım tıklım dolduran festival katılımcılarına muhteşem saatler yaşattı. Tam 3 saat boyunca sahnede kalan grubun solisti Gökhan Özoğuz Nilüfer Belediyesi’ne böyle bir festival düzenlediği için teşekkür etti.

 

EN SÜSLÜ GEYİK SEÇİLDİ

 

Yaklaşık 2 bin kişinin görev aldığı festival süresince, katılımcılar çeşitli etkinlik ve yarışmalar da düzenlendi. Festivalde düzenlenen “Süslü Geyik Kostüm Yarışması” büyük ilgi gördü. Özgün tasarımların katıldığı yarışmada birinci olan Yasemin Kral Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman'ın elinden imzalı bir La Sra. Tomasa CD'si ve gelecek yıl için festival davetiyesi kazandı.