haber

Nilüferli gençlerden barış çağrıları

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi Üyeleri 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenledikleri etkinliklerde barış çağrısı yaptı. Gençler barışa giden yola katkı sunmak istediklerini ifade ettiler.

 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlayan Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, bu arada Nilüfer Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısına da katılarak, Barış Günü mesajlarını paylaştılar.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in çağrısıyla kürsüye çıkan Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri İlke İzmir ve Sinan Cem Aslandoğan, her yıl Barış Günü kutlamaları yapıldığını, ancak dışarıda değişen bir şey olmadığını ve şiddete, baskıya maruz kalan milyonlarca insan olduğunu ifade ettiler. Gençler, yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler: “Biz gençler karar vericilerden, savaş politikasından arındırılmış, sürdürülebilir yaşamları olan toplumları var etmek için alanlar oluşturmalarını istiyoruz. Her gün haberlerde, sosyal medyada birbiriyle kavga eden siyasiler görmek istemiyoruz, bundan çok sıkıldık. Biz toplumuyla bir arada oturabilen, birbirini dinleyebilen, toplumu için tüm dünya için halkıyla tartışabilen, çözümler üretebilen karar vericiler görmek istiyoruz.”
Bu isteklerin gerçekleşmesi için gençlere de yol açılmasını isteyen ve ayrıca iklim krizi karşısında da konuşmakla yetinmeyip artık harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan gençler, “Ülkemizde iklim krizinin tetiklediği yangınlarda ve sellerde binlerce insanın yaşamı parçalandı. Tüm bu yaşamlar hepimizin derdi olmalı. Hepimiz biriz, birlikte, omuz omuza, barış dolu günlere yürüme umuduyla yaşıyoruz. Gençler olarak bugünün de ortakları olarak barışa giden yola katkı sunmak istiyoruz. Her türlü ayrımcılığa karşıyız, barış istiyoruz” dediler. Gençler daha sonra Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve meclis üyelerine barış rozetleri taktılar.

Meclisin ardından Üç Fidan Gençlik Parkı’nda Barış Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler organize eden gençler, burada da barış dileklerini yinelediler. Etkinliklere çok sayıda gencin yanı sıra Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Yıldız, Remzi Çınar ve Engin Yener ile Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş da katılarak gençlerin sesine kulak verdiler. Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, parktaki etkinliklere Barış Forumu ile başladı. Herkese açık olan forumda gençler, barışa ilişkin düşüncelerini ve beklentilerini dile getirdi. Barışın sağlanması için neler yapılması gerektiğine de değinen gençler, barışa giden yolda kendilerine de yer verilmesini istedi. Gençleri dinleyen Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız da gençlerden barışa dair umutlarını kaybetmemelerini isteyerek “Güzel yarınlar için gençlere ihtiyacımız var. Gelecek sizlersiniz. Bu toplumu aydınlık yarınlara siz gençler taşıyacaksınız. Umut sizsiniz, yarın sizsiniz, barış sizsiniz” dedi. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da “Bugünlerde umuda çok ihtiyacımız var ve umudumuz gençlerde. Barış dolu günler için dayanışmaya ihtiyacımız var. Lütfen vazgeçmeyin” diyerek gençlere seslendi.
Etkinlikte, Gelişigüzel Sanatlar Derneği’nden Ersu Eren ile Raşit Çubukçu barışa dair şiirler okudu. 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğinde Ceren Toksöz ve Ümit Büyükkoyuncu da, Barış İçin Dünya Müzikleri ile katılımcıların karşısına çıkarak, herkese müzik keyfi yaşattılar. Etkinliğin sonunda gençler, “Dünyayı sevgi kurtaracak”, “Umut yeşerteceğiz, Barışı getireceğiz” gibi barışa ilişkin mesajların yer aldığı kartonları parktaki ağaçlara astılar.