haber

Nilüferliler sağlıklı gıdaya Nilüfer Bostan’la ulaşıyor

Nilüfer Belediyesi, Konaklı’nın meşhur kavununu, yerel tohumdan üretilen Çaylı karpuzunu ve ekolojik tarım koşullarında üretilen “Bursa Siyahı” inciriyle sarı inciri, Nilüfer Bostan’da tüketiciyle buluşturuyor.

 

Sağlıklı gıdaya erişim ve ilaçsız tarımsal üretim konusunda önemli çalışmalar yürüten Nilüfer Belediyesi, öte yandan pazarlama konusunda da üreticiye destek oluyor. Nilüfer Belediyesi’nin halkı sağlıklı gıda ile buluşturma hedefiyle S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (NİLKOOP) iş birliğiyle faaliyete geçirdiği Nilüfer Bostan’da, Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 21 kooperatif ve derneğin, yüzden fazla çeşit ürünü satışa sunuluyor.

Vatandaşlar, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Nilüfer Bostan sayesinde, sağlıklı gıdaya kolaylıkla ulaşma fırsatı buluyor. Birçok ürün çeşidinin yanında, mevsimine göre ekolojik tarım koşullarında yetiştirilen çeşitli meyve ve sebzeler de, Nilüfer Bostan’ın yanında oluşturulan satış standındaki yerini alıyor.

Daha önce coğrafi işaretli Hasanağa enginarının satışının yapıldığı Nilüfer Bostan standında bu kez, yerli kavun, karpuz ve incir satışı yapılıyor. Nilüferliler, Konaklı’nın meşhur “Dilimli” ve “Hırsız almaz” cinsi kavunlarına, Çaylı Mahallesi’nde yerel tohumlardan, herhangi bir tarım kimyasalı kullanılmadan üretilen karpuzlara kolaylıkla erişebiliyor.

Stantta ayrıca, NİLKOOP’un Fadıllı Mahallesi’nde ekolojik tarım koşullarına uygun şekilde üretimini yaptığı coğrafi işaretli “Bursa siyahı” olarak anılan kara incir ile sarı incir de yer alıyor. Vatandaşlar kavunun kilogramını 4, karpuzun kilogramını 2,5 TL’den alırken, yaklaşık 800 gram ağırlığındaki kapalı kutularda satışa sunulan incir çeşitlerini de 12,5 TL’den alabiliyor. Vatandaşlar, hafta içi her gün ve cumartesi günleri, 08.00-18.00 saatleri arasında Nilüfer Bostan’dan alışveriş yapabiliyor.

Nilüfer Bostan’da satışı yapılan incir, kavun ve karpuzların üretimi hakkında bilgi veren NİLKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Arca Atay, “Fadıllı Mahallemizde, 500 dönümün üzerinde incir bahçesi bulunuyor. Sarı incir ile coğrafi işaret alan Bursa Siyahı inciri bu bölgemizde de yetiştiriliyor. NİLKOOP olarak Fadıllı’da 20 ağaçta sarı, 100 ağaçta da siyah incir üretimi yapıyoruz. Ekolojik tarım koşullarında üretimini yaptığımız bu incirleri, öncelikle Nilüfer Bostan’da tüketicilerle buluşturuyoruz. Konaklı Mahallemizde de 3 bin 500 dönüme yakın arazide kavun ve karpuz üretimi yapılıyor. İyi tarım uygulamasıyla yetiştirilen üreticilerden alınan kavunlar da Nilüfer Bostan’da tüketiciyle buluşuyor. Çaylı Mahallesi’nde de 400 dönüme yakın arazide karpuz üretimi yapılıyor. Nilüferliler, bu mahallemizde yerli tohumdan elde edilen ve tarım kimyasalı kullanılmadan yetiştirilen lezzetli ve sulu karpuzlara da, Nilüfer Bostan’da kolaylıkla ulaşabiliyor” şeklinde konuştu.