haber

Öğrenciler, Yüksek Öğretim Forumu'nda buluştu

“Bursalı gençler ‘Bologna Süreci’ni tartışıyor, geleceğin mesleklerini tanıyor ve eğleniyor” sloganıyla yola çıkan Kadın Ekonomi Platformu ve Nilüfer Belediyesi, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde Avrupa'da yüksek öğretim ve akademik konularda standartlar geliştirmek, Avrupa'da birbiriyle tam uyumlu bir yükseköğrenim alanı yaratmak amacıyla Türkiye’nin de 2001 yılında dahil olduğu Bologna Süreci’ni anlatan panel düzenledi. 


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey “Avrupa’nın yükseköğretim standartlarını yükseltmek zorlu olduğu kadar en azından bugüne kadar bildiklerimizin dışında ve üstünde bir şeyler isteyen bir süreç olduğu kesin. Tabii ki bir taraftan ülkemizin sosyo-ekonomik koşullarını düşünmek gerekiyor. Altyapıdan kaynaklanan eğitim fırsat eşitsizlikleri gibi. Eğitimin paralı hale getirilmiş olması sıkıntısı da dikkate alınırsa kendimiz ve ülkemiz için en iyisini yapmaya çalışmak durumundayız. Bu forum hepimize bir fırsat sunuyor. Geleceğimiz için, hedef belirleyebilmek için öngörülerimizi oluşturmak gerekiyor,” seklinde konuştu
.
Kadın Ekonomi Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Hayal Aydede de, amaçlarının Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan akademik sisteme Türk akademik sistemini adapte etmek olduğunu belirtti. Aydede, öğrencilerin Bologna Süreci kapsamında AB’de üniversite eğitimini tamamlayarak mesleki tecrübe edinebileceklerini ve ikinci ve üçüncü bir dil öğreneceklerini söyledi.

Workshop ve seminerle öğrencilerin birebir üniversitelerle görüşeceği Yüksek Öğretim Forumu’nda, Alman Değişim Programından Doç. Dr. Nilgün Yüce, Almanya'daki eğitim sistemini ve devlet üniversitelerinde okumak isteyenlerin neler yapmaları gerektiğini anlatırken Doç. Dr Züleyha Alper de Tıp mesleğinin sorumluluğunu gençlere aktardı. İşletmelerin kollarını, geleceğin mesleği sanal meslekleri ve Turizm işletmesi gibi birçok mesleğin de ele alındığı seminere Üniversite Sorumlusu IBM Jale Akyel, Prof. Dr. Ali Ceylan ve Valentine Schoups da konuşmacı olarak katıldı.