Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı tarafından organize edilen anma törenine, Deniz Gezmiş'in arkadaşları, bazı siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Üç fidan Anıtı önünde yapılan törende ilk olarak söz alan 68’liler Birliği Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu, "Üç özgürlük savaşçısını, üç yiğit devrimciyi, ölümsüzlüğe gidişlerinin 41. yılında saygıyla anıyoruz. Onlar önünde eğiliyoruz çünkü onlar dokunulamaz denene dokundular. Yıkılmaz deneni derinden sarstılar. Biat kültürüne karşı çıkarak özgür ve eşit olana sahip çıktılar. Bir heves olarak değil yaşamlarını ortaya koyarak bunu yaptılar. Onlar için ölümsüz diyebiliriz. Zira 41 yıl sonra bile hala hafızalarımızda capcanlı duruyorlar. Hala Türk soluna ışık olmayı sürdürüyorlar ve sürdürecekler," diye konuştu.

Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Şazi Çavuşoğlu da Nilüfer Belediyesi olarak "üç fidanı" anmak için her yıl bu anlamlı organizasyonu düzenlediklerini kaydederek, “Bu bir kutlama değil, onlara duyulan sevgi ve saygıya sahip çıkmaktır. Daha eşit ve özgür demokratik yaşam için bu etkinliğe imza atıyoruz. Denizler eşitlik, özgürlük ve bağımsız bir vatan için hayatını ortaya koydular. İnsanlık adına bir dava için mücadele ettiler. Denizler’in davasına sahip çıkacak gençlik, hiçbir zaman bu inancını kaybetmemeli. Üç fidanı saygıyla anıyoruz,” dedi. 

Törende ayrıca Deniz Gezmiş’in arkadaşlarından Tuncay Çelen, Hacı Tonak, Cemil Orkunoğlu, Erkin Fırat’ın konuşmaları ise alanı dolduran kalabalığı oldukça duygulandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından sanatçı Feryal Öney bir konser verdi. Söylediği şarkılarla kalabalığı hem duygulandırdı hem de coşturdu. Konser sonunda Öney’e Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Şazi Çavuşoğlu çiçek vererek performansından dolayı kutladı. 

Konser sonunda ise düzenlenen forumda duygu ve düşünceler dile getirildi. Foruma katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Üç fidanı anmak ve onların ideallerini yaşatmak, Türkiye’nin tam bağımsızlığı için mücadele eden ve bedel ödemeye hazır olan insanlarla olacaktır. O doğrultuda yıllardır çaba gösteriyoruz. Bu konuda herkes duyarlı olmalı. Bizim lügatımızda umutsuzluk yok, çaresizlik yok, umut var, aydınlık var, bağımsızlık sevdası var. Türkiye’de ilk defa üç fidan adına anıt yapmak bize kısmet oldu. Biz bu sorumluluğu içselleştirerek aldık. Bundan sonra her 6 Mayıs sabahı burada olacağız. Onların verdiği ışığı yakalamak için herkesi bu tarihte buraya bekliyoruz,” diye kaydetti. 

Yaklaşık iki saat süren forumun ardından Can Dündar’ın hazırladığı Delikanlım  isimli belgesel filmi izlendi. Şafak vakti saatler 05.30’u gösterdiğinde, 41 yıl önce aynı saatlerde kurulan darağacında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için saygı duruşunda bulunuldu. Üç fidanın yaktığı ışığın hiçbir zaman sönmeyeceğini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Onların bize ifade ettiklerini yaşamamızın bir parçası olarak devam ettireceğiz,” dedi.