haber

Olgun Gençlik Merkezi açılıyor

Genç yaşlı her yaştan insana yönelik çalışmalar yürüten Nilüfer Belediyesi, bu yönde hazırladığı bir projeyi daha hayata geçirmek için gün sayıyor. Üst yaş grubu bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek ve sosyal izolasyonu önlemek amacıyla projeler geliştiren Nilüfer Belediyesi, Olgun Gençlik Merkezi’yle bu doğrultuda hizmet sunacak.

 

55 ve üstü yaş grubundaki vatandaşların sosyal faaliyetlerde bulunacağı bir alan olan Altınşehir Mahallesi’ndeki Nilüfer Belediyesi Olgun Gençlik Merkezi, 21 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’te düzenlenecek törenle kapılarını açacak.

 

ATÖLYE VE HOBİ ODALARI…

 

570 metrekare kapalı alana sahip olan Olgun Gençlik Merkezi’nde resim, müzik, seramik, ahşap boyama gibi çalışmaların yapılacağı 5 adet atölye salonu bulunuyor. Satranç ve tavla gibi oyunların oynanabileceği hobi odalarının da yer aldığı Olgun Gençlik Merkezi, vatandaşların çocukları veya torunları ile  birlikte güzel vakit geçirebilecekleri çocuk oyun alanına da sahip.

 

Bir adet kitaplığın bulunduğu Olgun Gençlik Merkezi’nde, gelen vatandaşlar şömine başında kitap ve gazetelerini okuyabilecekler. Toplam alanı 3 bin 300 metrekare olan ve bahçesinde çeşitli spor aletleri barındıran Olgun Gençlik Merkezi’nde aynı zamanda vatandaşların sağlıklı yürüyüş yapabileceği ve stres azalttığı bilinen refleksoloji yolu da planlandı.

 

Dinlenme alanlarının bulunduğu merkezde, süs havuzları ve vatandaşların küçük çaplı tarım yapabileceği bir alan da farklılık sunuyor. Merkezde ayrıca acil durumlar için bir adet doktor odası da yer alıyor. Bu odada belirli periyotlarla bir doktor da görevli olacak. Şeker, tansiyon ve kolesterol ölçümünün yapılacağı merkezde, haftada bir gün doktor ve hemşire kontrolünde sağlık taraması gerçekleştirilecek.

 

Nilüferlilerin Olgun Gençlik Merkezi’nden yararlanabilmeleri için üye olmaları gerekiyor. Üyelik şartları arasında; Nilüfer ilçesi sınırlarında yaşamak, 55 ve üzeri yaşlarda olmak, kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyen bir rahatsızlığı bulunmamak, akıl ve ruh sağlığı yerinde olmak, bulaşıcı hastalığı olmamak, uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak yer alıyor. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar, başvuru formunu Nilüfer Belediyesi Olgun Gençlik Merkezi ya da Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nden temin ederek, 2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle birlikte üyelik talebinde bulunabilir.

 

BOZBEY: BULUŞMA NOKTASI OLACAK

 

Nilüfer Belediyesi’nin farklı sosyal mekanlarından birini daha vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Başkan Mustafa Bozbey, “Nilüfer Belediyesi, sosyal projeler konusunda yine örnek olmaya devam ediyor. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu bu projeyle 55 ve üstü yaş grubundaki vatandaşlarımızı ağırlayacağız. Vatandaşlarımız buraya geldiklerinde sosyal faaliyetlerde bulunacaklar. Psiko-sosyal destek hizmetlerimizle stres, uyum problemleri, iletişim çatışmaları gibi durumlarda onlara destek olacağız. Çeşitli seminerler, projeler ve eğitimlerle güzel vakit geçirme imkanına sahip olacaklar. Satranç, tavla, jenga gibi oyunlar ve kütüphane hizmetleriyle boş zamanlarını değerlendirecekler. Vatandaşlarımız burada bir yandan yürüyüş yolunda zaman geçirirken bir yandan da oluşturmuş olduğumuz alanda tarımsal faaliyetler yapabilecek. Olgun Gençlik Merkezi, inanıyorum ki açılış tarihinden itibaren belli yaş gruplarının uğrak ve buluşma noktası olacak” dedi.