haber

Parmakları gözleri oldu

Doğuştan görme engelli dünyaca ünlü Türk ressam Eşref Armağan, Nilüfer Belediyesi’nin davetiyle Konak Kültürevi’nde hem sergisini açtı hem de söyleşiye katılarak merak edilen sanat hayatını anlattı.

 

Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen Eşref Armağan Resim Sergisi’nin açılışını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, Eşref Armağan ve çok sayıda sanatseverle birlikte yaptı. Dünyayı parmaklarıyla görüp tuvale aktaran yüzde yüz görme engelli Eşref Armağan’ın birbirinden değerli eserleri büyük ilgi gördü. Dünyaca ünlü görme engelli usta ressamın görmeden resmettiği eserleri, izlemeye gelen görme engelli vatandaşlar da tuvallere dokunarak hissetti ve sergiyi gezdi.

 

‘Parmak uçlarımla dünyayı tanıdım’

Bir nesneye dokunarak resmeden ve dünyada benzerine rastlanmayan özel bir yeteneğe sahip olan Eşref Armağan, her şeyi parmak uçlarıyla gördüğünü kaydetti. Armağan, ‘Harvard Üniversitesi’nde beni cihazın içerisine sokup resim yaptırdılar, beynime baktılar. Parmak uçlarım bir şeyi öğrenmeye başladığı zaman ya da algılamaya başladığında, gören insanların beyninde kullandığı yeri aydınlatıp harekete geçirmişim. Yani parmak uçlarımın göz gibi gördüğünü tespit ettiler ve bu da dünyada kimsede olmayan bir yetenekmiş. Bu da azmin, isteğin, inatçılığın ve ‘ben bunu yapacağım’ diye büyük bir isteğin arkasından bu sanatı başarmam. Hiç görmeyen bir insan olarak parmak uçlarımla dünyayı tanıdım ve resmederek insanlara mesaj vermeye çalışıyorum’ şeklinde konuştu.

 

Hayatında hiç resim eğitimi almadığını kaydeden Eşref Armağan ‘Bütün teknikleri kendim araştırdım ve buldum. Dişçilerin kullandığı macun gibi bir macunum var ve ben onu ip haline getiriyorum, tuval üstünde çizgiler oluşturuyorum ve ona göre boyuyorum’ diye kaydetti.

Engellilere yeteneklerini keşfetmeleri için tavsiyelerde de bulunan Eşref Armağan, ailelerin yardımının da önemli olduğunun altını çizdi. Usta sanatçı ‘Önce engelinizi kabul edin sonra da o işi isteyerek yapın illa ki sonuca ulaşırsınız’ diyerek engellilere de mesaj gönderdi.

Dünyaca ünlü görme engelli sanatçıyı Nilüfer’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de çalışmaları hayranlıkla izlediğini belirtti.

Başkan Bozbey Armağan’ın herkes için örnek olduğunu belirterek engellilerin evlerine kapanmamalarını, hayatın içine girerek hedefleri için azimle çaba göstermelerini istedi.

Konak Kültürevi’nde açılışı yapılan resim sergisinin ardından Eşref Armağan katılımcılarla Serdar Şafak Sahnesi’nde söyleşi düzenledi. Sanatçı bir taraftan hayat hikâyesini anlatırken diğer taraftan da sahnede resim yaptı.

 

Söyleşinin sonunda Armağan yaptığı resmi Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e armağan etti. Başkan Bozbey de sanatçıya çiçek vererek teşekkür etti.

Eşref Armağan’ın eserlerinin yer aldığı sergi Konak Kültürevi’nde 14 Mayıs’a kadar izlenime açık kalacak.